Rzecznik MZ: “Pacjenci do 50. r.ż. stanowią 70 proc. zakażających się”

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Wojciech Andrusiewicz

Wojciech Andrusiewicz / Fot. You Tube/Radio Lublin

- Na dzisiaj pacjenci do 50. roku życia stanowią 70 proc. zakażających się. Jedynie 30 proc. osób to osoby po 50. roku życia, po 70. roku to w granicach 10 proc. Najbardziej zaszczepiona grupa - 75 plus - poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz.
  • Rzecznik MZ zaznaczył, że trafiające do szpitala osoby z powodu Covid-19 w większości są przed 50. rokiem życia.
  • Zaapelował ponadto, aby nie leczyć się samemu w domu.
  • – Pacjenci, którzy karetką zmierzają do szpitala to są już pacjenci, których niejednokrotnie podłączamy do tlenu – dodał również.
  • Zobacz także: Sejm podjął decyzję. Rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego.

Coraz młodsi zakażeni

Podczas briefingu prasowego, rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz poinformował, że zwiększa się liczba młodszych pacjentów covidowych. “Coraz więcej pacjentów przewożonych do szpitali z podejrzeniem lub zdiagnozowanym COVID-19 jest w złym stanie. Zwiększa się liczba wyjazdów karetek do takich pacjentów, a są to pacjenci coraz młodsi” – powiedział. Dodał także, że ostatniej doby wyjechało 11 tys. karetek, a 1800 z nich stanowiły wyjazdy stricte covidowe.

To zwiększenie mniej więcej o 500 w stosunku do ubiegłego tygodnia, z czego 1800 wyjazdów to są wyjazdy stricte covidowe. Jeżeli jeszcze w ubiegłym tygodniu informowałem, że w granicach 50 proc. z tych wyjazdów covidowych to są wyjazdy do pacjentów z obniżoną saturacją, to dzisiaj z 1,8 tys. wyjazdów odnotowanych ostatniej doby 1,2 tys. to są wyjazdy do pacjentów z obniżoną saturacją.

Poinformował Andrusiewicz.

Dodał również, że niejednokrotnie pacjentów z karetki podłącza się do tlenu, a także aparatury high flow. “Czyli aparatury szybko przepływowego tlenu lub do respiratora” – wyjaśnił. “To jest obraz, dlaczego ta statystyka zgonów jest dużo większa”.

Koronawirus w Polsce

“Mamy 12 334 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (2638), śląskiego (1318), małopolskiego (1058), dolnośląskiego (931), zachodniopomorskiego (912), wielkopolskiego (841), łódzkiego (710), pomorskiego (676), kujawsko-pomorskiego (575)” – poinformowało na Twitterze Ministerstwo Zdrowia. Z powodu covid zmarło 5 osób, natomiast z powodu chorób współistniejących – 3.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

PAP, Twitter

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY