Sejm podjął decyzję. Rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Adam Mickiewicz, autor "Ballad i romansów"

Adam Mickiewicz, autor "Ballad i romansów" / fot. PAP/EPA/archiwum Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

W środę Sejm uchwalił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego, jest to związane z dwusetną rocznicą wydania "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza. W uchwale czytamy, że jest to "duchowy depozyt, jaki pozostawili nam romantyczni bohaterowie, artyści i myśliciele".
  • Rok 2022, decyzją Sejmu, będzie Rokiem Romantyzmu Polskiego.
  • Pozytywnie za uchwałą opowiedziało się 437 posłów. 1 osoba była przeciw, natomiast nikt nie wstrzymał się od głosu.
  • “Literatura i kultura polskiego romantyzmu ukształtowały wymiar i profil duchowy Polaków” – czytamy w uchwale.
  • Zobacz także: MKiDN ratuje polskie biblioteki. Przeznaczy na nie ponad 43 mln. zł.

Rok Romantyzmu Polskiego

W środę sejm zdecydowaną większością głosów ustanowił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego. Powodem jest dwusetna rocznica wydania “Ballad i romansów” Adama Mickiewicza (1822r.), która wyznaczyła w Polsce początek epoki romantyzmu.

Wtedy po raz pierwszy ujrzały światło dzienne “Romantyczność”, “Powrót taty”, “Świtezianka”, “Pani Twardowska”, bez których trudno wyobrazić sobie ostatnich dwieście lat polskiej kultury. To, co nastąpiło potem, było bez precedensu w polskich dziejach.

Napisano w uchwale.

Co więcej, dodano, że była to epoka, w której “tworzyli genialni artyści, myśliciele i działacze polityczni, którzy w sytuacji narodowej niewoli stworzyli kraj duchowej wolności, rozwinęli programy niepodległościowe, a zarazem wynieśli polską literaturę, muzykę i malarstwo do rangi czołowych osiągnięć kultury europejskiej”.

Wymieniono ponadto artystów, których genialne dokonania przyniósł romantyzm. Wśród nich byli m.in.: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Zygmunt Krasiński, Cyprian Kamil Norwid, Fryderyk Chopin, Stanisław Moniuszko, czy Jan Matejko.

“Romantyzm ukształtował profil duchowy Polaków”

W uchwale podkreślono ponadto, że “literatura i kultura polskiego romantyzmu ukształtowały wymiar i profil duchowy Polaków”.

Wypracowane i uchwalone zostały najważniejsze cechy pozwalające nam przetrwać nawet najdramatyczniejsze próby zniszczenia narodu. Honor, waleczność, patriotyzm, przywiązanie do tradycji, empatia wobec losu innych i gotowość do ofiar, otwartość na inne kultury oraz przywiązanie do wolności – ten kanon wartości narodowej wspólnoty romantyzm przeniósł z dawnej Rzeczypospolitej i zdefiniował na nowo.

Czytamy w uchwale.

Przywołano także patriotyczne postawy Maurycego Mochnackiego, jak również Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego. Zwrócono się także w stronę osoby św. Jana Pawła II. “To z romantyzmu wyrósł nowoczesny mesjanizm Jana Pawła II i unikatowy w dziejach świata ruch »Solidarność«”.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

PAP

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY