Od dziś bezpłatne szczepienia przeciwko grypie dla osób pełnoletnich

Dodano   5
  LoadingDodaj do ulubionych!
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne / fot. Unsplash/CDC

Od wtorku 23 listopada, wszystkie osoby pełnoletnie mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciwko grypie. Akcja będzie trwała do 31 marca lub do wyczerpania zapasów z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.
  • Nowowprowadzone przepisy ws. metody zapobiegania grypie sezonowej umożliwiają bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla osób pełnoletnich.
  • Szczepienia można przyjąć w jednym z 3 tys. punktów szczepień w całej Polsce.
  • Dotychczas płatna szczepionka refundowana była 13. grupom, m.in. zawodowym jak również ze względu na miejsce pobytu.
  • Zobacz także: Lek na Covid-19. Niedzielski: “Będzie możliwy do brania w domu”.

Bezpłatne szczepienia przeciw grypie

Wczoraj w Dzienniku Ustaw opublikowano nowe przepisy ws. metody zapobiegania grypie sezonowej w sezonie 2021/2022. Według nich, każda pełnoletnia osoba może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciw grypie do 31 marca lub do wyczerpania zasobów szczepionek.

Jest to o tyle ciekawa inicjatywa, że w poprzednich latach szczepionka ta dostępna była odpłatnie, refundowana jedynie dla 13 grup szczególnie narażonych na zachorowanie na grypę. Byli w niej m.in. osoby zatrudnione w żłobkach, placówkach oświatowych, czy podmiotach leczniczych, jak również osoby zamieszkałe w domu pomocy społecznej, hospicjum, czy zakładach opiekuńczo-leczniczych. Podano także, że do 5 listopada grono uprawnionych do refundacji osób nie przekroczyło 250 tys. “przy docelowej, szacowanej realizacji 3 mln szczepień”.

“Za podjęciem działań prewencyjnych oraz zmierzających do wykorzystania zgromadzonych rezerw strategicznych przez zmianę grupy uprawnionej na osoby, które najpóźniej w dniu przeprowadzenia szczepienia ukończyły 18. rok życia, przemawia aktualny stan zaszczepienia ogólnej populacji (wiek 0,5-100 lat) do dnia 5 listopada 2021r. szacowany na poziomie 1 mln osób” – czytamy w ocenie skutków regulacji.

O akcji szczepień przeciwko grypie poinformowało także MZ na swoim Twitterze.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

PAP, Twitter

Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY