Lek na Covid-19. Niedzielski: “Będzie możliwy do brania w domu”

Dodano   6
  LoadingDodaj do ulubionych!
Adam Niedzielski

Minister zdrowia Adam Niedzielski / Fot. PAP/Piotr Nowak. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Minister zdrowia poinformował, że lek "wczesnego zastosowania" na Covid-19 będzie możliwy do brania w domu. "Jak dobrze pójdzie, to od stycznia będzie on również potencjalnie dostępny w Polsce, o ile oczywiście EMA go zatwierdzi i dostawy będą realizowane" - powiedział Adam Niedzielski.
  • Adam Niedzielski wyraził nadzieję, że od stycznia lek przeciwko Covid-19 będzie dostępny w Polsce.
  • Stwierdził także, że “są leki obiecujące, które są do zastosowania na każdym etapie terapeutycznym”.
  • Zaznaczył, że jeżeli lek ten stosowany jest w bardzo wczesnej fazie, “zmniejsza możliwość namnażania się wirusa w organizmie”.
  • Zobacz także: Ministerstwo Zdrowia. Trzecia dawka szczepionki po 5 miesiącach.

Kiedy będzie lek na Covid-19?

Minister zdrowia, Adam Niedzielski, poinformował o leku przeciw Covid-19, który będzie możliwy do brania w domu. Ponadto przypuścił, że “jak dobrze pójdzie, to od stycznia będzie on również potencjalnie dostępny w Polsce”. Warunkiem tego ma być zatwierdzenie go przez Europejską Agencję Leków (EMA) i realizację dostaw do kraju.

Wskazał także, że rynek leków na Covid-19 szybko się rozwija. “Są leki obiecujące, które są do zastosowania na każdym etapie terapeutycznym”. Co więcej, poinformował, że EMA wydała niedawno dwie decyzje. Są to Ronapreve, jak również Regkirona, które dostały pozytywną ocenę Komitetu ds. Leków dla Ludzi Europejskiej Agencji Leków. W skład leków wchodzą przeciwciała monoklonalne. Badania kliniczne natomiast dowiodły, że stosowanie obu preparatów we wczesnym stadium zakażenia koronawirusem, obniża ryzyko ciężkiego przebiegu choroby, a w konsekwencji hospitalizacji.

Minister zdrowia skomentował ponadto akcję szczepień przeciw Covid-19 i ilość chętnych osób.

My startowaliśmy z akcją szczepień, kiedy skłonnych do zaszczepienia było 37 proc. Teraz mamy skłonnych do szczepienia 70 proc. osób.

Przekazał.

Jednocześnie daje się zauważyć, że w porównaniu do Europy, w Polsce odsetek chętnych do szczepień jest mniejszy.

Koronawirus w Polsce

Ministerstwo zdrowia poinformowało o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem, jest ich 19 936. Najwięcej pochodzi z Mazowsza, Wielkopolski i Śląska.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

PAP, Twitter

Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY