Morawiecki o ryzyku agresji militarnej ze strony Rosji

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Premier Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki / Fot. KPRM

- Każdy powinien już dostrzec, że Putin w ramach swojej polityki destabilizacji Europy gra na wielu fortepianach. Przecież eskalacja konfliktów leży w interesie Rosji, ponieważ zwiększa zapotrzebowanie na surowce - powiedział w wywiadzie dla tygodnika "Wprost" premier Mateusz Morawiecki.
  • Premier RP stwierdził, że ryzyko agresji militarnej ze strony rosyjskiej jest realne.
  • – Po raz pierwszy od trzydziestu lat, widzimy kumulację wielu groźnych zdarzeń inicjowanych przez Kreml – powiedział.
  • Stwierdził ponadto, że uzależnianie się od rosyjskich surowców prowadzi do presji gospodarczej.
  • Zobacz także: Polscy sportowcy służący w wojsku zostali wysłani na granicę.

Czy dojdzie do konfliktu z Rosją?

Premier Mateusz Morawiecki nie wyklucza dojścia do agresji militarnej ze strony Rosji. Stwierdził także, że obecna sytuacja destabilizacji Europy, poprzez eskalację konfliktów, jest dla strony Rosyjskiej korzystna. “Niewątpliwie, po raz pierwszy od 30 lat, widzimy kumulację wielu groźnych zdarzeń inicjowanych przez Kreml” – powiedział. Jako przykład, wymienił m.in. “wojnę hybrydową z użyciem imigrantów jako żywych tarczy”.

Skomentował także skutki prowadzonej przez Putina polityki destabilizacji Europy.

Każdy powinien już dostrzec, że Putin w ramach swojej polityki destabilizacji Europy gra na wielu fortepianach. Przecież eskalacja konfliktów leży w interesie Rosji, ponieważ zwiększa zapotrzebowanie na surowce. Efekt? Potężne wzrosty cen energii, zwłaszcza gazu, które już uderzyły w wiele krajach Unii.

Stwierdził Mateusz Morawiecki.

Skrytykował również Nord Stream 2, twierdząc, że uzależnianie się od rosyjskich surowców prowadzi do presji gospodarczej. Co więcej, zwolennikom kontrowersyjnego gazociągu poradził iść po rozum do głowy. “Chcemy, żeby solidarny głos państw bałtyckich i Polski był lepiej słyszany. Będziemy rozmawiać jeszcze z kilkoma premierami, żeby uzmysłowić im zakres ryzyka, które istnieje. Bo naprawdę, agresywność i zagrożenia ze Wschodu muszą być równoważone przez solidarność i stanowczość całego Zachodu” – podsumował.

Wsparcie z NATO?

Premier poinformował, że trwają rozmowy pomiędzy rządem a partnerami z NATO o możliwości zastosowania artykułu 4. Głosi on, że “Strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć, zdaniem którejkolwiek z nich, zagrożone będą integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze Stron”.

Jesteśmy jak najbardziej zainteresowani, natomiast aby coś takiego się odbyło, to jeszcze należy wypracować pewien modus tego i pewien końcowy produkt.

Poinformował Morawiecki.

Poinformował także, że planuje rozmowy m.in. z premierem Wielkiej Brytanii, Borisem Johnsonem odnośnie trwającego konfliktu na granicy. Odniósł się ponadto do sankcji Wielkiej Brytanii wobec Białorusi.

Sankcje Wielkiej Brytanii powinny być skorelowane z sankcjami Unii Europejskiej. Londyn ma dużą świadomość zagrożeń i konsekwencji tych zagrożeń, które rodzą się w Moskwie, a są kserowane w Mińsku.

Stwierdził premier.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

PAP, samorzad.infor.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY