Mariusz Kamiński: “Łukaszenka będzie musiał się cofnąć”

Dodano   3
  LoadingDodaj do ulubionych!
Szef MSWiA Mariusz Kamiński

Szef MSWiA Mariusz Kamiński / Fot. Twitter

- Aleksander Łukaszenka krok po kroku będzie musiał się cofnąć. Nasza polityka i wsparcie międzynarodowe doprowadzą do tego, że migranci wrócą do krajów pochodzenia - powiedział w rozmowie z Polsat News szef MSWiA, Mariusz Kamiński.
  • Komentując kolejną próbę sforsowania granicy, Kamiński przyznał, że kryzys nie został jeszcze zażegnany.
  • – Mamy prawdopodobnie kolejną odsłonę tego kryzysu – stwierdził, wyrażając jednocześnie nadzieję, że będzie ona mniej gwałtowna.
  • Przywołał również ultimatum, które stronie białoruskiej postawił komendant główny Straży Granicznej. Stwierdził, że było ono skuteczne.
  • Zobacz także: Morawiecki o ryzyku agresji militarnej ze strony Rosji.

Powrót migrantów do krajów pochodzenia

Szef MSWiA stwierdził, że polityka prowadzona przez Polskę, jak również wsparcie na arenie między narodowej, doprowadzą do powrotu migrantów do krajów swojego pochodzenia.

Aleksander Łukaszenka krok po kroku będzie musiał się cofnąć. Nasza polityka i wsparcie międzynarodowe doprowadzą do tego, że migranci wrócą do krajów pochodzenia.

Powiedział szef MSWiA, Mariusz Kamiński.

Nawiązał ponadto do ultimatum, które postawił Białorusi komendant główny Straży Granicznej, gen. dyw. Tomasz Praga. Pisemnie domagał się usunięcia migrantów z obszaru przejścia granicznego w Kuźnicy do końca tygodnia, zagrażając jednocześnie zamknięciem tamtejszego towarowego przejścia kolejowego. Szef MSWiA stwierdził, że ultimatum było skuteczne, ponieważ kolejne grupy migrantów Białorusini odwozili autokarami do Mińska.

“W czwartek kilkuset tych migrantów autokarami udało się do Mińska. Zakładam, że część z nich jest już w Iraku. Wszyscy zniknęli. Są co prawda kilkaset metrów dalej w hangarach białoruskich we w miarę dobrych warunkach. Władze białoruskie uruchomiły tam nawet sklepiki z żywnością, kantor wymiany walut. Zachowują się bardzo spokojnie. Nie wychodzą z tego hangaru. Nie widać ich na przejściach. Dziś rano jeden autokar zabrał kolejną grupę migrantów” – dodał również Mariusz Kamiński.

Sytuacja na granicy

Straż Graniczna na Twitterze poinformowała o odnotowaniu 174 prób nielegalnego przekroczenia granicy w dniu 22 października. “Wobec 66 cudzoziemców funkcjonariusze SG wydali postanowienia o opuszczeniu terytorium RP. Na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Białowieży 50 agresywnych cudzoziemców próbowało sforsować granicę” – napisali.

Ponadto poinformowali o briefingu prasowym, który odbędzie się dziś o godz. 11.00 w budynku KGSG. W briefingu także będzie brać udział rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, Stanisław Żaryn.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

PAP, Twitter

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY