Ministerstwo Zdrowia. Trzecia dawka szczepionki po 5 miesiącach

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Szczepienie na koronawirusa.

Szczepienie na koronawirusa. / Fot. Pixabay

Minister zdrowia, Adam Niedzielski, poinformował o skróceniu czasu oczekiwania na przyjęcie trzeciej dawki szczepionki przeciw Covid-19. "Skrócimy okres podawania trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19 o jeden miesiąc, czyli do 5 miesięcy w przypadku osób powyżej 50 roku życia" - powiedział.

Trzecia dawka

Goszcząc w Radiu Zet, minister zdrowia pytany był o wcześniejsze przyjęcie trzeciej dawki szczepionki przeciw Covid-19. “Podjęliśmy decyzję, że skrócimy odległość od podania drugiej dawki w przypadku osób powyżej 50 roku życia o jeden miesiąc, czyli do 5 miesięcy” – poinformował Adam Niedzielski. Dodał także, że premier Morawiecki w niedzielny wieczór zwołał posiedzenie Rady Medycznej, podczas której dyskutowano na ten temat.

Wyjaśnił, że decyzję spowodowały obserwacje, a także doświadczenia klinicystów. Osoby zaszczepione, które pojawiają się w szpitalach, zaszczepiły się “stosunkowo dawno”. Niedzielski wyjaśnił, że było to 6 miesięcy temu, jak również jeszcze wcześniej.

Patrzyliśmy przede wszystkim przez pryzmat hospitalizacji. Jakiego typu osoby, jeśli chodzi o odległość od ostatniego zaszczepienia, pojawiają się w szpitalach. Doświadczenie klinicystów jest takie, że jeżeli to są osoby zaszczepione, to one tę drugą dawkę miały podane stosunkowo dawno, 6 miesięcy temu lub więcej. Dlatego podjęliśmy decyzję, że skrócimy odległość od podania drugiej dawki w przypadku osób powyżej 50 roku życia o jeden miesiąc, czyli do 5 miesięcy.

Tłumaczył minister zdrowia.

Minister Zdrowia poinformował ponadto, że decyzja zacznie obowiązywać jeszcze w tym tygodniu. Co więcej, MZ chce uniknąć kumulacji szczepień w grudniu. Przyrównał sytuację z czerwca, kiedy podawano “bardzo dużo drugich dawek”.

Dane z Polski

W Polsce wykonano 40 587 690 szczepień, jedną dawką zaś – 20 624 863. 20 268 848 osób jest w pełni zaszczepionych, w tym preparatami dwudawkowymi, jak również preparatem Johnson&Johnson.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

PAP, Twitter

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY