Nowe perony na Dworcu Zachodnim. Stacja będzie zasilana energią słoneczną

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Dworzec Kolejowy

Dworzec kolejowy / Fot. Pixabay

W grudniu dostępna dla pasażerów będzie nowa kładka oraz wyremontowany peron 6 na Dworcu Zachodnim – poinformowali kolejarze podczas piątkowej konferencji. Budowa nowego okazałego dworca trwa, zakończy się w 2023 r.
  • Dworzec Zachodni w Warszawie znajduje się w zaawansowanej fazie modernizacji. Powstaje kilka nowych peronów.
  • Już w grudniu otwarta zostanie kładka dla pieszych prowadząca do peronu 7 i 8.
  • Na dachu okazałej konstrukcji znajdą się panele fotowoltaiczne, które zapewnią w 30 proc. zasilanie dla stacji.
  • Pod stacją powstaje również tunel dla tramwajów, co poszerzy możliwości komunikacyjne i łączność z resztą stolicy.
  • Ostatecznie prace modernizacyjne na Dworcu Zachodnich mają zakończyć się w 2023 roku.
  • Zobacz także: Najnowszy sondaż. Zmiany w elektoracie Hołowni. Co z Konfederacją?

Dworzec Zachodni z nową odsłoną

Na budowie Dworca Zachodniego praca wre. Obok istniejącej stacji, z której korzystają podróżni i gdzie jeżdżą pociągi, wyrasta nowa konstrukcja dworca. Sięga kilkunastu metrów nad peronami. Powstają też kolejne perony, montowane są tory, rozjazdy, urządzenia sterowania ruchem, układane są setki metrów kabli. Cała inwestycja zakończy się w 2023 roku.

Każdego dnia na tej budowie następują zmiany. To ogromne przedsięwzięcie logistyczne wymagające zaangażowania wielu inżynierów i pracowników. Wykonywane „pod ruchem”. Warto pamiętać, że stacja Warszawa Zachodnia jest w pierwszej piątce najważniejszych stacji kolejowych w Polsce z ogromnym ruchem pasażerskim

Przebudowa Warszawy Zachodniej zwiększy rolę kolei, jako najbardziej ekologicznego środka transportu. Poprawi się komunikacja w stolicy, aglomeracji oraz na trasach dalekobieżnych i międzynarodowych

– powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Andrzej Bittel.

Kolejne etapy prac

Jak poinformowali kolejarze, w tej chwili montowane są gabloty, ławki i tablice informacyjne. Obok wysokiego zadaszenia ustawiane są elementy niższych wiat – przedłużenie hali peronowej. Zaawansowane jest przygotowanie peronów nr 6, 7 i peronu nr 8, tj. – nowego dodatkowego peronu od strony Woli. Dach hali peronowej jest wykonany w 30 proc. Konstrukcje wysokiego zadaszenia widać już nad trzema budowanymi peronami. Na 27 filarach wykonawca układa kolejne elementy.

Konstrukcja stalowa waży już 2 tysiące ton. Wewnątrz są świetliki z zamontowanymi ogniwami fotowoltaicznymi. Dzięki temu stacja w 30 procentach zasilana będzie dzięki energii pozyskiwanej ze słońca

– podawał szczegóły projektu, dyrektor Budimex Jakub Konkiewicz.

Panele fotowoltaiczne mają powierzchnię 12 tysięcy mkw. Jak zaznaczają kolejarze wewnętrze przestrzenie uzupełni również naturalne światło dzięki świetlikom. W obszarze stacji zaplanowano zielone przestrzenie z krzewami.

W grudniu nowa kładka dla pieszych

Jak zapewniał prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. co miesiąc ma być oddawany sukcesywnie peron 7 i 8. W grudniu ma zostać również oddana do dyspozycji kładka dla pieszych. To umożliwi na korzystanie z nowych peronów już w najbliższym miesiącu.

Oddanie kładki umożliwi przejście z ulicy Tunelowej do starego układu części stacji oraz dojście na nowo otwierane perony

– poinformował Konkiewicz.

Przebudowa stacji Warszawa Zachodnia rozpoczęła prace na warszawskiej średnicy. Największe kolejowe przedsięwzięcie w stolicy, realizowane z udziałem środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, prowadzone jest przy utrzymanym ruchu pociągów. Prace obok kursujących składów – to wyzwanie dla zarządcy infrastruktury i wykonawcy. Zależy nam, aby utrzymać jak najlepszą ofertę dla podróżnych i tworzyć jeszcze lepsze warunki komunikacji kolejowej w Warszawie i na trasach dalekobieżnych

– wyjaśnił plan rozbudowy stacji Warszawa Zachodnia, Ireneusz Merchel.

Nowy układ torowy

Na stacji powstaje też nowy układ torowy. Ułożonych zostało już 29 rozjazdów oraz blisko 4 km nowych torów. Ustawiane są słupy i bramki dla rozwieszenia sieci trakcyjnej. W przygotowanej konstrukcji przejścia podziemnego – od peronu linii obwodowej do peronów 6, 7, 8 – wykonywana jest posadzka. W nowym budynku Lokalnego Centrum Sterowania montowane są systemy i komputery do sprawnego prowadzenia ruchu pociągów.

Jak zaznaczył Ireneusz Merchel, na budowie pracuje ponad 70 firm podwykonawców, ponad pół tysiąca osób i 150 jednostek sprzętu. Budowane są perony nr 6, 7 i nowy 8. Utrzymana jest dotychczasowa organizacja ruchu w obrębie stacji. Dojście jest zapewnione od strony Alei Jerozolimskich. Ze względu na budowę przejścia podziemnego czasowo wyłączony z eksploatacji jest peron na linii obwodowej. Pociągi od Warszawy Gdańskiej rozpoczynają i kończą bieg na przystanku Warszawa Wola.

Pod stacją, na głębokości blisko 15 metrów, powstaje także tunel tramwajowy, który poszerzy ofertę komunikacyjną z resztą miasta.

My budujemy tunel, a to od miasta zależy, kiedy wybuduje sieć tramwajową i udostępni dla pasażerów. To jest inwestycja miejska

– powiedział prezes PKP.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Zmiany na Dworcu Zachodnim

Docelowo na Dworcu Zachodnim dla podróżnych będą zadaszone perony, ruchome schody, windy, system dynamicznej informacji oraz szerokie przejścia. Łatwiejsze będzie łączenie podróży w aglomeracji oraz dalekobieżnych z komunikacją miejską. Bezpieczne zarządzanie ruchem kolejowym na Warszawskim Węźle Kolejowym zapewnią nowoczesne urządzenia i systemy komputerowe.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują za ok. 2 mld zł netto projekt „Prace na linii średnicowej w Warszawie na odcinku Warszawa Wschodnia – Warszawa Zachodnia”. Projekt ubiega się o współfinansowanie przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

zyciestolicy.com.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY