Ostre walki w Brukseli! Protesty przeciwko covidowym obostrzeniom [WIDEO]

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Ostre walki na proteście w Brukseli

Zamieszki w Brukseli podczas protestu przeciwników obostrzeń / Fot. PAP/EPA/Stephanie Lecocq. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Po protestach przeciwko obostrzeniom sanitarnym w Rotterdamie i Wiedniu przyszła pora na stolicę Belgii. W Brukseli zebrało się około 35 tysięcy przeciwników segregacji sanitarnej. Doszło do ostrych starć z policją, a protestujący ustawiali na ulicy barykady, które później zostały podpalone.
  • Po gorącym i licznym w protesty przeciwko obostrzeniom weekendzie w Brukseli na demonstracji zebrało się około 35 tysięcy osób
  • Po początkowym i w miarę spokojnym przebiegu manifestacji doszło do punktu zapalnego, gdzie nastąpiły walki z policją
  • Protestujący, aby odgrodzić się od oddziałów porozstawiali prowizoryczne zapory, które ostatecznie zostały zniszczone przez policyjne pojazdy
  • Policjanci próbując rozbić tłum użyli pałek policyjnych oraz innych środków przymusu bezpośredniego
  • Zobacz także: Ogromne protesty w Austrii. Przeciwnicy obostrzeń starli się z policją [WIDEO]

Około godziny 16:30 początkowo spokojny marsz został rozwiązany, a policyjne oddziały przeszły do kontrofensywy atakując demonstrantów. Należy podkreślić, że czynnikiem, który podpalił manifestację było nieodpowiedzialne zachowanie prowokatorów z tłumu. Kilka osób rzucało racami dymnymi oraz innymi przedmiotami w kierunku policji.

Na nagraniach wideo umieszczonych w mediach społecznościowych, zauważyć można jak niektóre grupy protestujących rozbijają i niszczą pozostawione w osamotnieniu policyjne radiowozy.

Policja niszczy prowizoryczną zaporę

Protestujący w trosce o swoje bezpieczeństwo postanowili wnieść prowizoryczne zapory z napotkanych barierek i drewnianych elementów. Niektóre z nich zostały podpalone, wznosząc gęsty dym zasłaniający kolumnę protestu. Policyjne radiowozy ostatecznie zniszczyły zapory, a na miejscu pojawiły się również pojazdy z armatkami wodnymi.

Belgia zaostrza przepisy covidowe

Belgia wprowadziła ostatnio nowe obostrzenia, które stały się zapalnikiem dla protestów. Wprowadzono obowiązkową pracę zdalną do 12 grudnia. Wydłużono przymus zakładania maseczek na twarz w sklepach, komunikacji miejskiej oraz w innych zamkniętych przestrzeniach dla osób powyżej 9 roku życia. Natomiast, aby wejść do centrum kultury i rozrywki jak teatr, klub nocny czy restauracja należy posiadać paszport covidowy.

vg.no, vrt.be, twitter.com

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY