Ogromne protesty w Austrii. Przeciwnicy obostrzeń starli się z policją [WIDEO]

Dodano   3
  LoadingDodaj do ulubionych!
Ogromne protesty we Wiedniu

Protest przeciwników lockdownu we Wiedniu / Fot. PAP/EPA/Christian Bruna. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

W sobotę w Wiedniu protestowali przeciwnicy obostrzeń epidemicznych, głównie stronnicy prawicowej Austriackiej Partii Wolności. Jak podaje policja, było ich około 30 tysięcy. Odwołano natomiast protest przeciwko restrykcjom w Holandii.
  • Wczoraj w stolicy Austrii odbyły się wielotysięczne protesty przeciwko rygorystycznym obostrzeniom wprowadzanym od poniedziałku
  • Podczas manifestacji doszło również do niewielkich starć z policją
  • Austriackie władze stwierdziły, że decyzja została podjęta po tym jak zaobserwowano przyrosty zakażeń
  • Na obecną chwilę pełną dawką na koronawirusa zaszczepiło się w tym kraju około 66 procent społeczeństwa
  • Zobacz także: Protesty w Rotterdamie. Policja otworzyła ogień, siedem osób rannych

Władze Austrii poinformowały w piątek o wprowadzeniu 10-dniowego lockdownu z możliwością przedłużenia do 20 dni. Ma on zacząć obowiązywać w poniedziałek. Decyzja ta jest związana z dużymi przyrostami chorych na COVID-19 i trudną sytuacją w szpitalach. Od lutego wprowadzony zostanie także obowiązek szczepień przeciw COVID-19.

W sobotę na ulice Wiednia wyszli przeciwnicy lockdownu, głównie stronnicy prawicowego ugrupowania Austriackiej Partii Wolności (FPO). Manifestowali sprzeciw wobec decyzji rządu. Według policji demonstrowało około 30 tysięcy osób.

Oceniam, że około 20-25 procent społeczeństwa bliskie są różnego rodzaju teorie spiskowe. To grupa, którą próbują zwerbować prawicowi ekstremiści

stwierdził austriacki dziennikarz i pisarz Michael Bonvalot.

W manifestacji chciał wziąć udział również przywódca FPO, Herbert Kickl, który nazwał obecny rząd mianem dyktatury, wprowadzający segregację sanitarną i niewytłumaczalne obostrzenia dla obywateli. Ostatecznie jego plany pokrzyżował koronawirus, na którego zachorował i musiał poddać się izolacji.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Starcia demonstrantów z policją

Wielotysięczny tłum napotkał na swojej drodze zwarte oddziały policji. Według nieoficjalnych informacji, kilku protestujących próbowało wyrwać funkcjonariuszom broń co stało się m.in. zapalnikiem do większych potyczek. Na udostępnionych w mediach społecznościowych nagraniach wideo, widać jak policjanci próbują obezwładnić prowodyrów.

Kanclerz przeprasza zaszczepionych za lockdown

Według rządowych danych mniej niż 66 procent spośród 8,9 miliona mieszkańców Austrii jest w pełni zaszczepionych. Policja poinformowała natomiast, że około 1300 funkcjonariuszy będzie kontrolować w różnych częściach kraju przestrzeganie obostrzeń.

Austriacki kanclerz Alexander Schallenberg w piątek przeprosił wszystkich zaszczepionych za wprowadzone ograniczenia, mówiąc, że to niesprawiedliwe, że muszą cierpieć z powodu blokady, choć wykorzystali wszystkie dostępne środki, by chronić siebie i innych przed zakażeniem i powstrzymać transmisję wirusa.

twitter.com, tvn24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY