MKiDN ratuje polskie biblioteki. Przeznaczy na nie ponad 43 mln. zł

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Piotr Gliński

Piotr Gliński / Fot. PAP/Radek Pietruszka Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

W ramach Priorytetu 2 Infrastruktura Bibliotek 2021-2025 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, do bibliotek trafi ponad 43 mln zł. Natomiast w ramach programu "Certyfikat dla małych księgarni" przekazano niemalże 3 mln zł. do 106 księgarni.
  • O przekazanych sumach dla księgarni, jak również o programie przeznaczonym dla bibliotek, poinformował Piotr Gliński, szef MKiDN.
  • Stwierdził, że “Certyfikat dla małych księgarni” ma wzmocnić funkcjonowanie, albo wręcz ratowanie, małych księgarni.
  • Przyznał, że są to miejsca bardzo cenne, którym nie zawsze łatwo jest się utrzymać na rynku.
  • Zobacz także: Granica. Cudzoziemcy uczeni, jak atakować nożem polskich funkcjonariuszy.

Gliński o bibliotekach i księgarniach

Decyzję o przyznaniu wsparcia finansowego bibliotekom i księgarniom, Gliński uzasadnił obowiązkiem państwa wspierania czytelnictwa. Zwłaszcza “takich miejsc jak małe księgarnie”. Stwierdził, że kultura jest połączeniem sektorów funkcjonowania współczesnego świata.

To są miejsca często prowadzone przez pasjonatów, przez ludzi poświęcających się pewnej misji. Kultura jest takim miejscem, gdzie z jednej strony funkcjonuje rynek, a z drugiej strony musi być mecenat i musi być specyficzny człowiek, który w kulturze pracuje. To jest połączenie trudnych do połączenia sektorów czy części funkcjonowania świata współczesnego

– powiedział szef Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Poinformował, że państwu bardzo zależy, by małe księgarnie przetrwały i rozwijały się. Co więcej, obowiązkiem państwa jest troska o czytelnictwo w kraju. “One się zmieniają w związku ze zmianami współczesnego świata. Przede wszystkim muszą mieć wsparcie, musi być mądry mecenat który dociera do tych jednostek” – dodał również.

Dofinansowanie bibliotek i księgarń

Piotr Gliński wskazał ponadto, że do bibliotek trafi ponad 43 mln zł. w ramach Priorytetu 2 “Infrastruktura Bibliotek 2021-2025 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, a niemal 3 mln zł. trafiło już do 106 księgarni w ramach «Certyfikatu dla małych księgarni»”.

Gliński skomentował również program “Certyfikat dla małych księgarni”:

Ten program umożliwia finansowanie podstawowych wydatków małych księgarni – kosztów stałych, np. na czynsz, to są pieniądze na promocję i sprzęt

– poinformował szef MKiDN, Piotr Gliński.

Wyraził ponadto nadzieję, że dofinansowanie małych księgarni powstrzyma ich trend upadkowy. “106 księgarni w całej Polsce otrzymało wsparcie w kwocie do 30 tysięcy” – wskazał.

Myśmy z tym środowiskiem współpracowali, począwszy od Stowarzyszenia Księgarzy Polskich, poprzez Polską Izbę Książki, ekspertów, wydawców itd. Naprawdę to była rzecz niezwykle twórcza, pasjonująca, ale jednocześnie bardzo pracowita, tym bardziej, że musieliśmy ten program zaimplementować do pewnych warunków europejskich

– poinformował Dariusz Jaworski.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

PAP

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY