Gigantyczne wzrosty cen materiałów budowlanych. Eksperci wskazują przyczynę obecnej sytuacji

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Ceny materiałów budowlanych w październiku 2021 r. w porównaniu do października 2020 r. wzrosły średnio o 20,5 procent. Jest to skutek m.in. rosnącej inflacji, a także ogromnego zapotrzebowania materiałowego dla odradzającej się po epidemii gospodarki.
  • Rosnąca inflacja dotyka wszystkie aspekty gospodarki, włącznie z sferą budowlaną, gdzie obecne ceny za materiały stają się wyższe o 20,5 procent w porównaniu do ubiegłego roku
  • Jak wskazują eksperci, płyta OSB podrożała nawet o 101 procent, a izolacje termiczne są droższe o 54 procent
  • Zdaniem niektórych, obecna sytuacja związana jest z próbą ożywienia gospodarki po ponad rocznym zamknięciu
  • Warto pamiętać, że epidemia spowodowała niedobory w produktach budowlanych, co nie sprzyja przy obecnym wzroście inwestycji w infrastrukturze
  • Zobacz także: Bosak: Rząd prowadzi najbardziej proimigrancką politykę w historii

Bardzo szybki wzrost cen widać w całej gospodarce, jednak niewiele artykułów podrożało ostatnio tak bardzo, jak materiały budowlane. Jak podaje Grupa PSB, operator sieci ponad 700 marketów i składów budowlanych, w październiku ceny były tam średnio wyższe o 20,5 procent w porównaniu z tym samym miesiącem 2020 roku.

Gigantyczne wzrosty cen materiałów budowlanych

Są jednak artykuły, które podrożały zdecydowanie bardziej. Rekordowe są pod tym względem płyty OSB, które są teraz droższe o 101 procent. Za izolacje termiczne trzeba zapłacić o 54 procent więcej, a za suchą zabudowę o 41 procent więcej.

Ceny izolacji wodochronnych poszły w górę o 15 procent, ścian i kominów o 14 procent, a oświetlenia i elektryki – o 12 procent. O tyle samo podrożały również narzędzia, płytki czy elementy wyposażenia łazienki. Nieco mniej wzrosły ceny AGD o 8 procent. Za dekorację trzeba zapłacić o 7 procent więcej niż w październiku 2020 r., a za cement oraz wapno o 6 procent więcej.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Grupa PSB podała również, że ceny materiałów budowlanych w okresie od stycznia do października poszły w górę o 10,6 procent w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku.

Eksperci wskazują, że gigantyczny wzrost cen to efekt rozkręcającej się po lockdownach gospodarki w szczególności chodzi o branżę nieruchomości. Do tego epidemia spowodowała częste ograniczenia produkcji i problemy z dostawami, przede wszystkim z azjatyckich fabryk.

Rada Polityki Pieniężnej ostatnio podniosła stopy procentowe, co ma w założeniu ochłodzić nieco bardzo wysoką inflację. Ta w październiku wyniosła według GUS 6,8 procent.

buisnessinsider.com.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY