Polska postawiła ultimatum Białorusi. W tle ważne połączenie kolejowe z Chinami

Dodano   5
  LoadingDodaj do ulubionych!
KUŹNICA SYTUACJA NA GRANICY Z BIAŁORUSIĄ

KUŹNICA SYTUACJA NA GRANICY Z BIAŁORUSIĄ / Fot. PAP/Ministerstwo Obrony Narodowej. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Polska postawiła Białorusi ultimatum - albo ustabilizuje sytuację na granicy do 21 listopada, albo Polska zamknie przejazd kolejowy w Kuźnicy. Taki oficjalny komunikat przekazało polskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Warto zaznaczyć, że zamknięcie tego przejazdu mogłoby znacznie utrudnić transfer towarów z Chin do Europy i skłonić Chińczyków do przekierowania swoich transportów na trasę przez Ukrainę, co by uderzyło w interesy gospodarcze Białorusi.

Zobacz także: Cudzoziemcy łatwiej uzyskają pozwolenie na pracę. Bosak: Rząd prowadzi najbardziej proimigrancką politykę w historii

Co ciekawe, wydanie ultimatum zbiegło się z inauguracją transportów powrotnych dla imigrantów z Białorusi do Iraku. Pierwszy samolot z Mińska odleciał wczoraj i zabrał kilkaset osób. Maszyna najpierw wylądowała w stolicy irackiego Kurdystanu – Irbilu. Następnie z pozostałymi osobami poleciała do stolicy Iraku – Bagdadu.

Minister Mariusz Kamiński polecił komendantowi głównemu Straży Granicznej zwrócenie się do przewodniczącego Państwowego Komitetu Granicznego Republiki Białorusi gen. Anatolija Lappo z pismem nawołującym do ustabilizowania sytuacji w pobliżu przejścia granicznego w Kuźnicy. W przypadku braku odzewu na ten apel, Polska zawiesi działalność znajdującego się tam kolejowego przejścia granicznego – przekazało MSWiA.

Ultimatum mija w niedzielę 21 listopada. Jeżeli warunek nie zostanie spełniony, “Polska w obawie o bezpieczeństwo odbywającego się tam ruchu kolejowego i ryzyka związanej z tym katastrofy, wstrzyma ruch kolejowy przez przejście graniczne w Kuźnicy”.

Na sprawę zwrócił uwagę też białoruski dziennikarz opozycyjny Tadeusz Giczan:

Wśród pojawiających się komentarzy przewijają się opinie, że taki krok uderzyłby jednocześnie w Chiny, bo przejście w Kuźnicy przebiega przez ważny szlak handlowy z Chin do Europy. Możliwe, że skłoniłby “Kraj Środka” do przekierowania transportów na wariant trasy przebiegający przez Ukrainę. O tym, że Polska powinna mocniej uderzyć w Białoruś, a dobrym na to sposobem byłoby zamknięcie trasy z Chin i przekierowanie jej przez Ukrainę, wskazywała już wcześniej część ekspertów.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

rp.pl, twitter.com

Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY