Szczyt Biden-Xi: “Mamy odpowiedzialność wobec świata i naszych narodów”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
USA CHINA DIPLOMACY

USA CHINA DIPLOMACY Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030 / PAP/EPA/SARAH SILBIGER / POOL

Spotkanie Joe Biden -Xi Jinping zaowocowało potrzebą "zwiększenia komunikacji i współpracy" między USA i Chinami.
  • We wtorek miał miejsce wirtualny szczyt Biden-Xi. Prezydenci USA i Chin rozpoczęli nad ranem swoje pierwsze spotkanie w formule online.
  • Xi powitał Bidena jako „starego przyjaciela” i zaznaczył, że świat potrzebuje stabilnych relacji między USA i Chinami oraz ich pokojowego współistnienia.
  • Wtorkowe spotkanie za pośrednictwem internetu jest pierwszym spotkaniem twarzą w twarz między Xi i Bidenem, choć obaj spotykali się wcześniej wielokrotnie, przed objęciem władzy w swoich krajach.
  • Zobacz także: Armatki wodne na granicy. Białoruś domaga się wyjaśnień

We wtorek miał miejsce wirtualny szczyt Joe Biden-Xi Jinping. Prezydenci USA i Chin rozpoczęli nad ranem swoje pierwsze spotkanie w formule online.

Szczyt Biden-Xi

“Musimy zapewnić, by rywalizacja nie przerodziła się w konflikt” – powiedział Biden na początku rozmów.

Xi oznajmił, że oba mocarstwa powinny pokojowo współistnieć, a ich relacja musi być stabilna.

“Obaj mamy odpowiedzialność wobec świata i naszych narodów, by nasza rywalizacja nie przerodziła się w konflikt” – powiedział Joe Biden na rozpoczęcie spotkania.

Amerykański prezydent stwierdził, że ważne jest, by oba kraje jasno się komunikowały i zapowiedział, że zamierza też jasno przedstawić swoje obawy wobec Chin, od praw człowieka po sytuację w regionie Indo-Pacyfiku.

Xi powitał Bidena jako „starego przyjaciela” i zaznaczył, że świat potrzebuje stabilnych relacji między USA i Chinami oraz ich pokojowego współistnienia. Wyraził nadzieję, że oba kraje zwiększą intensywność komunikacji i współpracy między nimi.

“Ludzkość żyje w globalnej wiosce i razem stoimy w obliczu wielu wyzwań” – powiedział Xi.

“Chiny i USA potrzebują zwiększenia komunikacji i współpracy” – ocenił.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

“Odpowiedzialne zarządzanie rywalizacją”

Przed spotkaniem przedstawiciele Białego Domu zapowiadali, że nie należy spodziewać się po nim konkretnych rezultatów, a celem szczytu jest „odpowiedzialne zarządzanie rywalizacją”.

“To spotkanie ma znaczenie, bo chodzi w nim o wyznaczenie warunków tej konkurencji w dwóch kluczowych obszarach: po pierwsze, zapewniając, by rywalizacja nie przerodziła się w konflikt (…) po drugie, przestrzeganie międzynarodowych zasad” – powiedziała wysokiej rangi przedstawicielka administracji podczas konferencji prasowej przed szczytem.

Przedmiotem dyskusji – która według rzeczniczki Białego Domu Jen Psaki może trwać nawet kilka godzin – ma być cały szereg spornych spraw między potęgami, od „prowokacyjnego zachowania Chin wobec Tajwanu”, przez nieuczciwe praktyki handlowe, cyberbezpieczeństwo, a także prawa człowieka, z kwestią prześladowań Ujgurów w Sinciangu włącznie. Biały Dom zapowiedział, że Biden ma „szczerze” wyrazić swoje zdanie na te tematy.

Jednym z tematów będzie też walka ze zmianami klimatu i wspólne oświadczenie USA i Chin przyjęte podczas niedawno zakończonego szczytu COP26 w Glasgow. Biden zamierza zachęcić Xi do dalszego zaangażowania na tym polu, ale ma też zaznaczyć, że nie traktuje chińskiej współpracy w tym obszarze jako przysługi.

Wtorkowe spotkanie za pośrednictwem internetu jest pierwszym spotkaniem twarzą w twarz między Xi i Bidenem, choć obaj spotykali się wcześniej wielokrotnie, przed objęciem władzy w swoich krajach. Ostatni ich kontakt miał miejsce podczas rozmowy telefonicznej w sierpniu.

(async () => { const t = document.querySelector(`#tzw-26`); const r = await fetch(‘https://twojazbiorka.pl/widget/26/trzaskowski-chce-zdelegalizowac-marsz-niepodleglosci-wesprzyj-zbiorke-na-pomoc-prawna-1’); t.replaceWith(new DOMParser().parseFromString(await r.text(), ‘text/html’).body.firstChild); })();

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY