- 21 proc. badanych deklaruje pracę powyżej ośmiu godzin dziennie.
- 7-8 godzin dziennie zaś pracuje aż 63 proc. badanych osób.
- Badanie przeprowadzono przez UCE RESEARCH i SYNO Poland w dniach 29.10-02-11.2021r.
- Zobacz także: Ziobro: “Chcemy uwolnić 2 tys. stanowisk sędziowskich”
Badanie dot. aktywności zawodowej Polaków
UCE RESEARCH i SYNO Poland przeprowadziło badanie w dniach 29.10-02-11.2021r., którego celem było przeanalizowanie aktywności zawodowej Polaków. Co ciekawe, okazało się, że aż 21 proc. badanych pracuje dłużej niż 8 godzin dziennie. 63 proc. zaś pracuje po 7-8 godzin. 13 proc. – 9-10 godzin, 10 proc. – 4-6 godzin. Aż 8 proc. badanych deklaruje pracę dłużej niż 10 godzin dziennie.
Jeśli chodzi o dni pracy, 6 proc. badanych twierdzi, że pracuje sześć dni w tygodniu. 5 proc. deklaruje zmienną liczbę dni, w zależności od miesiąca czy grafiku. Z kolei siedem dni w tygodniu pracuje 7 proc. respondentów.
Osoby z niższym wykształceniem rzadziej podejmują pracę w pełnym wymiarze godzin z uwagi na możliwe trudności z dostosowaniem ich umiejętności do potrzeb rynku pracy. Natomiast wyższy poziome edukacji daje więcej możliwości, m.in. w zakresie zatrudnienia na etacie
– poinformował Michał Pajdak, członek zarządu platformy ePsycholodzy.pl.
Czas pracy Polaków
Co ciekawe, aż 26 proc. mężczyzn i 16 proc. kobiet deklaruje pracę minimum 9 godzin dziennie. Teorię na ten temat wygłosił Michał Murgrabia, psycholog i współautor badania: “Przeważnie mężczyźni pracują tak długo, bo to wynika z ich przekonań, że obowiązki zawodowe powinny stanowić główne zajęcie w ciągu dnia” – powiedział. Dodał także, że wlicza się do tego powszechna myśl społeczeństwa, że to właśnie mężczyźni są głównymi żywicielami rodziny, więc powinni dłużej pracować.
Źródeł pracy ponad osiem godzin dziennie należy doszukiwać się głównie w wysokich aspiracjach zawodowych i chęci zarobienia większych pieniędzy. Niestety czasami do przyczyn należy zaliczyć perfekcjonizm w wykonywaniu obowiązków i przesadne pragnienie awansów. Poświęcanie się pracy może też by6ć pewnego rodzaju ucieczką od trudności w innych sferach życia
– dodał Murgrabia.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
PAP