Ziobro: “Chcemy uwolnić 2 tys. stanowisk sędziowskich”

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro / Fot. Flickr.com

Minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro, poinformował, że poprzez spłaszczenie struktury sądownictwa, dojdzie do uwolnienia 2 tys. stanowisk sędziowskich. Jest to jedno z założeń projektów ustaw zmierzających do reformy sądownictwa.
  • W trakcie konferencji prasowej, minister sprawiedliwości przedstawił założenia projektów, które mają składać się na planowaną reformę sądownictwa.
  • Ziobro podkreślił także, że fundamentem dobrze funkcjonującego, demokratycznego państwa jest dobrze działające sądownictwo.
  • Jednocześnie zapewnił, że żaden sąd rejonowy nie będzie zlikwidowany.
  • Zobacz także: Dwugodzinne opóźnienie pociągu. Powód? Pasażer nie miał maseczki.

Reforma sądownictwa Ziobry

Minister sprawiedliwości poinformował, że zapowiadana reforma sądownictwa wyrówna m.in. statusy sędziów, wprowadzając zasadę równości. Obejmie ona sędziów sądów powszechnych. Ziobro zaznaczył, że pragnie, by każdy sędzia był powoływany jeden raz w drodze nominacji prezydenckiej. Co więcej, chce, by powierzono każdemu z nich władzę sędziowską na cały okres służby, tak, by “nie musiał przechodzić po raz kolejny procesów nominacyjnych”.

Każdy sędzia raz jeden będzie powoływany i będzie miał status sędziego sądu powszechnego i wszyscy sędziowie będą sobie równi.

Poinformował Zbigniew Ziobro.

Podkreślił, że zasada ta będzie również służyć równości wszystkich sędziów sądów powszechnych.

Dodał również, że reforma poprawi sytuację zarobkową sędziów w Polsce. Przywołał także przykład sędziów szeregowych o takim samym stażu, których różnice w zarobkach sięgają nawet 4 tys. złotych. “To zostanie całkowicie zlikwidowane, zarobki sędziów będą ściśle powiązane z ich stażem pracy” – dodał. Zaznaczył ponadto, że zabieg ten “zwiększy niezależność sędziów”.

Kolejnym punktem reformy będą także tzw. punkty sądowe w gminach. Będą one mieć na celu informowanie mieszkańców m.in. o terminie ich rozprawy.

Chcemy, żeby samorządy mogły w porozumieniu z sądami zakładać punkty sądowe w gminach, które będą miejscem profesjonalnej obsługi obywateli, w którym obywatel będzie mógł dowiedzieć się o stanie jego sprawy, o wyznaczonych terminach, o wylosowanym składzie i uczestniczyć w rozprawie online.

Dodał minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro.

Sądy dla obywateli

Minister sprawiedliwości położył duży nacisk na dostępność sądów dla obywateli, ale również dla przedsiębiorców. Reforma zakłada wprowadzenie zmian, które ułatwią obywatelom zorientowanie się w toczonych procesach, w których uczestniczą.

Chcemy, aby sądy były dużo bardziej dostępne dla obywateli, dla przedsiębiorców na przysłowiowy telefon, smartfon, aby każdy poprzez aplikację, którą ściągnie na swój telefon, mógł dowiadywać się o stanie sprawy, mógł przekazywać i odbierać pisma sądowe i mógł uczestniczyć online w rozprawach, które są w toku.

Powiedział.

Zaznaczył, że jest to przełom, który znacznie przyspieszy toczące się sprawy, jak również obieg dokumentów pomiędzy stronami. Dodał także, że jest to gwarancja “lepszej i szybciej pracy sądów w przyszłości”.

Bez wychodzenia z domu, z poziomu smartfona będzie można wziąć udział w zdalnym procesie, będzie można dowiedzieć się o stanie sprawy, sprawdzić dokumenty, akta.

Poinformował Zbigniew Ziobro.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

PAP

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY