Dwugodzinne opóźnienie pociągu. Powód? Pasażer nie miał maseczki

Dodano   3
  LoadingDodaj do ulubionych!
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Poznań. Pasażerowie pociągu "Wisła" spotkali się z potężnym opóźnieniem, ponieważ jeden z nich nie miał założonej maseczki. Konduktor zawiadomił policję, jednak ta przyjechała dopiero po dwóch godzinach, ponieważ brała udział w innej interwencji.
  • Jeden z pasażerów pociągu PKP nie miał założonej maseczki. Konduktor postanowił nie odpuszczać i wezwał policję, która na miejsce przybyła po dwóch godzinach.
  • – Policjanci interweniowali w pociągu, gdzie miał się awanturować jeden z pasażerów bez maseczki ok. godz. 21 – przekazał rzecznik konińskiej policji, Sebastian Wiśniewski.
  • Przybyła na miejsce policja stwierdziła, że mężczyzna miał maseczkę i był spokojny. Sytuację zakończyło także pouczenie.
  • Zobacz także: Stracie gangów narkotykowych w Ekwadorze. Zginęło co najmniej 68 osadzonych.

Incydent w pociągu PKP

Do zdarzenia doszło 11 listopada w pociągu “Wisła”, kursującym na trasie Berlin-Poznań-Warszawa. Jeden z pasażerów odmówił założenia maseczki, czym zdenerwował konduktora, który postanowił wezwać policję. Ze względu na trwającą inną interwencję, funkcjonariusze przybyli ok. godziny 21, w związku z czym opóźnienie pociągu trwało dwie godziny.

Policjanci interweniowali w pociągu, gdzie miał się awanturować jeden z pasażerów bez maseczki ok. godz. 21.

Przekazał rzecznik konińskiej policji, Sebastian Wiśniewski.

Co więcej, w momencie zjawienia się policji na miejscu, pasażer miał założoną maseczkę. Co więcej, był spokojny i nie awanturował się, na co skarżył się wcześniej konduktor. “Gdy przyjechali na miejsce, podróżny zachowywał się już spokojnie i miał założoną maseczkę. Na podstawie relacji innych osób nie byliśmy w stanie stwierdzić, czy doszło do złamania przepisów. Został pouczony i mógł kontynuować jazdę” – dodał rzecznik.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

nczas.com

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY