Starcie gangów narkotykowych w Ekwadorze. Zginęło co najmniej 68 osadzonych

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Starcie gangów narkotykowych w Ekwadorze

Starcie gangów narkotykowych w Ekwadorze / fot. YouTube/France 24 English sreenshot

Miejscowe media poinformowały o rozruchach w ekwadorskim więzieniu w mieście portowym Guayaquil. W skutek porachunków zgon poniosło co najmniej 68 osób, natomiast 25 zostało rannych.

Starcia w ekwadorskim więzieniu

Jak donoszą lokalne media, powodem zamieszek była rywalizacja między gangami narkotykowymi. Ponadto do opanowania sytuacji i przywrócenia porządku, potrzebnych było kilkuset żołnierzy i funkcjonariuszy. Wkraczające do więzienia Litoral Penitentiary oddziały znalazły duże ilości materiałów wybuchowych i broni palnej.

Policja ustaliła, że osadzeni z jednego bloku budynku przedostali się do drugiego bloku poprzez wydrążoną dziurę. Następnie zaatakowali członków rywalizującego gangu. Z ustaleń wynika, że walki były bardzo brutalne. Co najmniej 68 osób poniosło śmierć, natomiast 25 zostało rannych. Niektóre ofiary odnaleziono bez głów. Policja poinformowała, że w walkach brali udział członkowie ponadnarodowych gangów, m.in. z Meksyku.

Widzieliśmy, co się wydarzyło. Bardzo intensywne porachunki, bardzo blisko drzwi wejściowych do zakładu karnego. Strzały z broni. Okrutna sytuacja.

Mówił gubernator prowincji Guaya, Pablo Arosemena.

Rywalizujące kartele narkotykowe

To nie pierwsza taka sytuacja, w której doszło do krwawych rozruchów. We wrześniu tego roku, także w tym samym więzieniu, w wyniku porachunków śmierć poniosło ponad 100 osadzonych. Według danych, był to “najtragiczniejszy bilans tragicznych wydarzeń” w ekwadorskich więzieniach. W 2021 roku śmierć poniosło łącznie ponad 300 osadzonych ze wszystkich więzień w Ekwadorze.

Porachunki gangów narkotykowych nie są jednak główną przyczyną kryzysu. Powodem jest także przepełnienie. Podaje się, że w więzieniach w tym kraju przebywa około 9 tys. więcej osadzonych, niż powinno.

Jakiś czas temu, prezydent Ekwadoru, Guillermo Lasso, zapewnił, że rząd odzyskał kontrolę nad więzieniami i regionami kraju, w których rządzą gangi narkotykowe. Stwierdził jednak, że walka z narkotykami w Ekwadorze zajmie jeszcze “ponad 10 lat”.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

PAP, YouTube

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY