Ławrow o kryzysie migracyjnym: UE może płacić Białorusi za zatrzymanie fali imigrantów

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Sergiej Ławrow

Sergiej Ławrow / fot. You Tube/ Jan Potoczek

Ławrow wypowiedział się o kryzysie na polsko-białoruskiej granicy.
  • Siergiej Ławrow, zasugerował krajom Unii Europejskiej wsparcie finansowe Białorusi w celu wzmocnienia jej wysiłku na rzecz zatrzymania migracji.
  • To wypowiedź dyplomatyczna, ale w języku brutalnej polityki można chyba zaryzykować stwierdzenie, że tandem rosyjsko-białoruski żąda zwykłego okupu.
  • W takich kategoriach ocenił rzecz rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, Stanisław Żaryn.
  • Zobacz także: Litwa zaostrza stan wyjątkowy na granicy z Białorusią

Minister spraw zagranicznych Rosji, Siergiej Ławrow mówił o kryzysie migracyjnym na polsko-białoruskiej granicy. Polityk zasugerował krajom Unii Europejskiej wsparcie finansowe Białorusi w celu wzmocnienia jej wysiłku na rzecz zatrzymania migracji.

To wypowiedź dyplomatyczna, ale w języku brutalnej polityki można chyba zaryzykować stwierdzenie, że tandem rosyjsko-białoruski żąda zwykłego okupu.

W takich kategoriach ocenił rzecz rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, Stanisław Żaryn.

„Od początku przewidywaliśmy, że Putin – akceptując i popierając działania Łukaszenki – będzie próbował zdyskontować politycznie kryzys migracyjny, żądając od UE zgody na swoje postulaty w zamian za uspokojenie sytuacji” – napisał na Twitterze.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Ławrow o kryzysie migracyjnym

Siergiej Ławrow stwierdził, że Unia Europejska powinna zastosować wobec Białorusi te same narzędzie, jakie zastosowała wobec Turcji w roku 2016. Wtedy zawarto z Turkami umowę, która zobowiązała ich do nieprzepuszczania imigrantów do Unii Europejskiej w zamian za pomoc finansową. Problem polega na tym, że nawet jeżeli tureckie władze wspierały proces napływu imigrantów do Europy, to zarazem same faktycznie borykały się napływem uchodźców z Syrii czy Iraku. Inaczej jest w przypadku Białorusi, która, jak wszyscy powszechnie sądzą, celowo sprowadza migrantów na swoje terytorium, by kierować ich później na granicę z Polską.

“Wczoraj podczas pewnej politycznej dyskusji eksperckiej powiedziano: dlaczego UE gwarantuje finansowanie Turcji, gdy imigranci przychodzą z tego kraju do UE, tak, by mogli zostać w Turcji? Dlaczego to samo nie jest możliwe w przypadku Białorusi?” – zapytał Ławrow podczas konferencji w Moskwie z udziałem abp. Paula Gallaghera, dyplomaty Watykanu.

pch24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY