Litwa zaostrza stan wyjątkowy na granicy z Białorusią

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Ogrodzenie na granicy

Ogrodzenie na granicy / fot. twitter

Litwa wprowadza stan wyjątkowy na granicy z Białorusią.
  • We wtorek od północy na Litwie w strefie przygranicznej z Białorusią oraz w ośrodkach dla migrantów zacznie obowiązywać zaostrzony stan wyjątkowy.
  • Zaostrzony stan wyjątkowy ma obowiązywać bezpośrednio w strefie przygranicznej z Białorusią i pięć kilometrów w głąb kraju. Rygorami tymi objęto też miejsca zakwaterowania migrantów.
  • Wzmocniono ochronę granicy, a ruch pojazdów w strefie przygranicznej ograniczono. Wprowadzenie reżimu nadzwyczajnego pozwoli również na wykorzystanie rezerw państwowych do radzenia sobie z kryzysem.
  • Zobacz także: Premier na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejmu: “Po raz pierwszy od 30 lat integralność naszych granic jest tak atakowana”

Litwa zaostrza stan wyjątkowy na granicy z Białorusią. We wtorek od północy w strefie przygranicznej oraz w ośrodkach dla migrantów zacznie obowiązywać zaostrzony stan wyjątkowy. Tak postanowił Sejm w trybie nadzwyczajnym zdecydowaną większością głosów.

Litwa zaostrza stan wyjątkowy na granicy z Białorusią

Projekt stosownej uchwały litewskiego rządu, zgłoszony we wtorek, poparło 122 posłów w 141–osobowym parlamencie. Jedna osoba głosowała przeciwko.

„Sejm i rząd już wcześniej powzięły działania w celu opanowania sytuacji (na granicy z Białorusią), ale niestety dzisiaj są one niewystarczające” – oświadczyła przewodnicząca Sejmu Viktoria Czmilyte–Nielsen.

Wskazała, że „uwzględniając ostatnie ataki hybrydowe reżimu białoruskiego przeciwko Polsce, ich zorganizowany i masowy charakter oraz biorąc pod uwagę, że takie działania zagrażaj również Litwie (…) zaostrzenie stanu wyjątkowego jest konieczne”.

Zaostrzony stan wyjątkowy będzie obowiązywał bezpośrednio w strefie przygranicznej z Białorusią i pięć kilometrów w głąb kraju. Rygorami objęto też miejsca zakwaterowania migrantów. Migrantom zostanie m.in. ograniczone prawo do korespondencji i rozmów telefonicznych z wyjątkiem możliwości zwracania się do instytucji i organów państwowych.

Wzmocniono ochronę granicy, a ruch pojazdów w strefie przygranicznej ograniczono. Wprowadzenie reżimu nadzwyczajnego pozwoli również na wykorzystanie rezerw państwowych do radzenia sobie z kryzysem.

W związku z napływem nielegalnych migrantów z Białorusi, Litwa na początku lipca wprowadziła stan wyjątkowy w całym kraju. Powstał on w celu uproszczenia procedur prawnych oraz łatwiejszego zaangażowania dodatkowych funduszy. Teraz MSW zaproponowało zaostrzenie stanu wyjątkowego w rejonach przygranicznych i miejscach zamieszkania migrantów.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Stan wyjątkowy po raz pierwszy od odzyskania przez kraj niepodległości

Premier Ingrida Szimonyte podkreśliła w Sejmie, że zaostrzony stan wyjątkowy Litwa wprowadza po raz pierwszy od odzyskania przez kraj niepodległości.

W tym roku granicę litewsko–białoruską nielegalnie przekroczyło ponad 4,2 tys. osób; ponad 6 tys. zostało zawróconych.

Rzecznik litewskiej Służby Ochrony Granicy Państwowej (VSAT) Giedrius Miszutis poinformował we wtorek późnym popołudniem, że w ciągu dnia odnotowano już około 170 prób nielegalnego przekroczenia granicy litewsko–białoruskiej. Minionej doby takich prób było 73.

Według rzecznika VSAT, sytuacja na granicy w porównaniu do dni poprzednich jest bardziej napięta, na razie jednak nie odnotowano żadnych poważnych incydentów.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY