Francja. Sprzedaż dóbr kościelnych w celu zadośćuczynienia ofiarom pedofilii

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
abp Éric de Moulins-Beaufort

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Francji, abp Éric de Moulins-Beaufort / fot. Flickr/FRANCECATHO

Francuscy biskupi zgromadzeni na zebraniu plenarnym Konferencji Biskupów Francji w Lourdes ustalili, że sprzedadzą dobra kościelne w celu finansowemu zadośćuczynieniu ofiarom wykorzystywania seksualnego.
  • Decyzję o sprzedaży dóbr kościelnych francuscy biskupi podjęli na zebraniu plenarnym w Lourdes.
  • Oprócz tego biskupi rozważają również zaciągnięcie pożyczki.
  • Jak wynika z raportu Niezależnej Komisji ds. Wykorzystywania Seksualnego w Kościele (CIASE), w latach 1950-2020, około 3 proc. francuskich duchownych dopuściło się czynów przeciwko szóstemu przykazaniu z osobami małoletnimi.
  • Zobacz także: Bp Libera o potrzebie reformowania Kościoła przez synod.

Kroki podjęte przez francuskich biskupów

Z powodu ogromnej liczby przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne, Konferencja Episkopatu Francji postanowiła o powzięciu solidniejszych kroków. Zapowiedziała, że w razie potrzeby majątki ruchome i nieruchomości należące do francuskiego Kościoła zostaną sprzedane. Jeżeli to zaś nie wystarczy, biskupi rozważą zaciągnięcie pożyczki. Zdobyte pieniądze wypłacą ofiarom w ramach odszkodowania.

Co więcej, Konferencja Episkopatu Francji zwróciła się z prośbą do papieża Franciszka, by ten wysłał wizytatora apostolskiego. Miałby on zweryfikować posługę biskupów w dziedzinie ochrony małoletnich i przekazać pozyskane informacje Stolicy Apostolskiej.

Ponadto podczas zebrania plenarnego biskupi powołali dziewięć grup roboczych, w skład których wchodzą duchowni, świeccy, osoby konsekrowane i ofiary. Zadaniem tych grup jest opracowanie, do wiosny 2023 roku, konkretnych propozycji działań z dziedzin m.in.: przypadków wykorzystywania seksualnego, spowiedzi i towarzyszeniu duchowym, towarzyszeniu oskarżonym księżom, czy analizie przyczyn przemocy seksualnej w Kościele.

Pedofilia we francuskim Kościele

Według raportu CIASE, w latach 1950-2020 we francuskim Kościele 216 tys. osób padło ofiarą molestowania seksualnego przez księży, zakonników lub zakonnice. 114 tys. osób natomiast padło ofiarą molestowania ze strony świeckich pracujących w instytucjach Kościoła. Jednakowoż warto do tych danych podejść z dystansem. Kościół francuski badając przypadki pedofilii, nawet w tak odległych latach, nie miał możliwości dokładnego zweryfikowania faktycznego stanu rzeczy. Co więcej, nierzadko weryfikacja ta ograniczała się jedynie do rozmów telefonicznych. Część z tych przypadków nie dotyczyła nawet samego fizycznego molestowania, ile spowiedzi, którą osoby te odebrały jako naruszenie ich intymności.

Konferencja Episkopatu Francji zapowiedziała czynności, które mają zapobiec w przyszłości podobnym sytuacjom. M.in. regularne weryfikowanie przeszłości kryminalnej wszystkich osób pracujących w duszpasterstwie z małoletnimi. Co więcej, CEF chce, by by we władzach każdego seminarium duchownego i domu formacyjnego znalazła się przynajmniej jedna kobieta z prawem głosu.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

eKAI

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY