Bp Libera o potrzebie reformowania Kościoła przez synod

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Bp Piotr Libera

Bp Piotr Libera / Fot. YouTube/PTV Płocka Telewizja screenshot

- Synod, to odpowiedź na wewnętrzny kryzys wiary - powiedział ordynariusz płocki, bp Piotr Libera w trakcie inauguracji diecezjalnego etapu Synodu o synodalności.
  • W homilii inauguracyjnej bp Libera zacytował zasadę „Ecclesia semper reformanda est”, która ma oddawać ducha Synodu.
  • Zdaniem biskupa, Synod ten to “pozytywna odpowiedź na to wszystko, co przeżywają wierzący i świat wokół”.
  • Swoją mowę wygłosił także redaktor naczelny KAI, Marcin Przeciszewski. “Proces synodalny pomoże nam wejść w dialog ze światem współczesnym” – powiedział.
  • Zobacz także: We wtorek posiedzenie sejmu ws. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

Zadanie Synodu o synodalności

“konstruktywna i pozytywna odpowiedź na to wszystko, co przeżywają wierzący i świat wokół, także na krytyki, różne zarzuty i pokusy czy wewnętrzny kryzys wiary” – tak Synod o synodalności przeżywany w łączności z papieżem i Kościołem powszechnym nazwał bp Piotr Libera. Podkreślił, że jest to – niejako – obowiązek, by Kościół dążył do reformacji, zmian. Na potwierdzenie przywołał słowa „Ecclesia semper reformanda est”.

Istotą jest kwestia głębokiej tożsamości Kościoła, który jest wydarzeniem Ducha Świętego. To Duch Boży jest prawdziwym protagonistą synodu, który harmonizuje różnice, jedna je i prowadzi ku jedności, którą jest sam Chrystus, żywy i obecny w swoim Kościele.

Zaznaczył ordynariusz płocki.

Wyraził chęć, by w synod ten był synodem dla ludzi różnych środowisk. Nie tylko kapłanów czy osób konsekrowanych, ale także świeckich, czy nawet osób dalekich od Kościoła. Celem miałyby być wzajemne rozmowy, jak również słuchanie. Co więcej, wskazał, że byłby to znak dla “podzielonej ojczyzny, rodzin i wspólnot, czasami dotkniętych dramatem podziałów”.

“Nie odrzucajmy tego głębokiego pochylenia się Kościoła, który chce słuchać wszystkich swych dzieci. Bo Bóg chce o wiele więcej nam dać niż sobie wyobrażamy. Nie odrzucajmy też obrazu „Jezusa milczącego i słuchającego” – nawoływał w homilii.

Prelekcja Marcina Przeciszewskiego

Po Mszy Świętej miała miejsce prelekcja wygłoszona przez redaktora naczelnego KAI, Marcina Przeciszewskiego. Objaśnił w niej, czym tak naprawdę jest synod. Wyjaśnił, że do wzięcia udziału zaproszony jest cały lud Boży, ze względu na działającego w nim Ducha Świętego.

Podkreślił, że synodalność to “szeroko zakrojony program odnowy Kościoła i jego funkcjonowania”, który oparty jest na wewnętrznym dialogu. Niezbędnym jest także wzajemne wysłuchiwanie się, a także przyjęcie postawy otwartości na ludzi świeckich. Zaznaczył również ich zaangażowanie i właściwe odczytywanie “znaków czasu”.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

eKAI

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY