USA: Poparcie dla Joe Bidena drastycznie spada. Fatalne wyniki sondażu

Dodano   3
  LoadingDodaj do ulubionych!
Joe Biden

Joe Biden / Fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Po roku kadencji, Joe Biden może pochwalić się rekordowo niskim poparciem społeczeństwa amerykańskiego.
  • Na rok przed wyborami do Kongresu USA poparcie dla prezydenta Joego Bidena spadło do najniższego poziomu – 38 proc. Informację podaje dziennik “USA Today”.
  • Gazeta przypomina, że poparcie dla Bidena spadło zwłaszcza wśród niezależnych wyborców. Rok temu, wyjaśnia, zapewnili mu zwycięstwo nad ówczesnym prezydentem Donaldem Trumpem.
  • Dziennik zwraca uwagę, że zdaniem 66 proc. Amerykanów kraj wkroczył na złą drogę. Tylko według 20 proc. podąża w dobrym kierunku.
  • Zobacz także: Dobromir Sośnierz o Covid-19: Będzie nam towarzyszył już pewnie na zawsze [NASZ WYWIAD]

Na rok przed wyborami do Kongresu USA poparcie dla prezydenta Joego Bidena spada do najniższego poziomu – 38 proc. – wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie dziennika „USA Today”. Dezaprobatę dla jego działalności wyraziło 59 proc. Amerykanów.

„Ma najniższe notowania w tym okresie kadencji spośród wszystkich współczesnych prezydentów z wyjątkiem Trumpa. Badania wykazały, że ocena działalności prezydenta jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na wybory do Kongresu w połowie prezydenckiej kadencji” – podkreślił dziennik.

Poparcie Joe Bidena drastycznie spada

Gazeta przypomina, że poparcie dla Bidena spadło zwłaszcza wśród niezależnych wyborców. Rok temu, wyjaśnia, zapewnili mu zwycięstwo nad ówczesnym prezydentem Donaldem Trumpem.

Prawie połowa ankietowanych, 46 proc. – w tym 16 proc. tych, którzy na niego głosowali – twierdzi, że Biden spisał się gorzej jako prezydent niż się spodziewali. Niezależni wyborcy uznali (44 proc. do 6 proc.), że jego prezydentura jest gorsza niż oczekiwali.

Prawie dwie trzecie Amerykanów (64 proc.) nie chce, by Biden ubiegał się o drugą kadencję w 2024 r. Podziela tę opinię 28 proc. Demokratów. Jednocześnie przeciwnych reelekcji Trumpa jest 58 proc. biorących udział w sondażu, w tym 24 proc. Republikanów.

„Gdyby wybory odbywały się dzisiaj, ankietowani zagłosowaliby na republikańskiego kandydata do Kongresu, a nie na Demokratę w stosunku 46 proc. do 38 proc. Byłoby to dobrą wróżbą dla GOP liczącej na zdobycie większości w Izbie Reprezentantów i Senacie. (…) Musi zdobyć tylko pięć więcej miejsc w Izbie i jedno w Senacie, by przejąć kontrolę w Kongresie” – podkreśla „USA Today”.

Dziennik zwraca uwagę, że zdaniem 66 proc. Amerykanów kraj wkroczył na złą drogę. Tylko według 20 proc. podąża w dobrym kierunku.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Legislacja Demokratów przeszła przez Kongres

Projekt ustawy infrastrukturalnej, który przeszedł w piątek z poparciem obu partii, zyskał uznanie respondentów w stosunku 61 proc. do 32 proc. Jej zwolennikami jest jedna trzecia Republikanów – wynika z badania opinii publicznej.

Ustawa przewiduje m.in. wyasygnowanie ok. 1,2 bln dolarów w ciągu siedmiu lat, w tym 110 mld dolarów na remonty dróg i mostów, 66 mld na kolej, 65 mld na rozszerzenie sieci internetu szerokopasmowego, 65 mld na odnowę sieci energetycznej, 50 mld na ochronę przed zmianami klimatu i 40 na transport publiczny.

„Amerykanie są natomiast mocno podzieleni w sprawie projektu ustawy »Build Back Better« (lepiej odbuduj) forsowanej kosztem 1,85 bln dolarów w Kongresie przez Demokratów. W sondażu popiera ją 47 proc. respondentów, a 44 proc. jest przeciwnych” – pisze „USA Today”.

Przypomina, że projekt przewiduje ponad 500 mld dolarów na finansowanie zmian klimatycznych i czystej energii. O rok przedłużyłaby ulgi podatkowe dla rodzin z dziećmi, rozszerzyłby zakres Medicaid (ubezpieczenia dla ubogich). Do Medicare (ubezpieczenia dla seniorów) dołączyłaby świadczenia dla osób mających problemy z słuchem i finansowałaby przystępne programy mieszkaniowe.

„USA Today” zaznaczył, że Trump nie zyskał na kłopotach Bidena. Dwie trzecie ankietowanych twierdzi, że ich opinia o byłym prezydencie się nie zmieniła, 14 proc. ma lepszą, a 19 proc. gorszą.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY