Trwają negocjacje z Czechami. Ważą się losy polskiej kopalni w Turowie

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
wybuch metanu

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Rzecznik ministerstwa środowiska Czech Petra Roubiczkova poinformowała w poniedziałek, że polsko-czeskie rozmowy ws. kopalni węgla brunatnego Turów są kontynuowane telefoniczne. Poszukiwane jest rozwiązanie, które będzie możliwe do przyjęcia dla obu stron - dodała. Z kolei polskie ministerstwo klimatu i środowiska informuje, że rozmowy trwają już od piątku.
  • W dzisiejszym oświadczeniu rzecznik ministerstwa środowiska Czech, Petry Roubiczkovej poinformowano o rozmowach telefonicznych z polską stroną.
  • Dotyczą one oczywiście negocjacji ws. kopalni w Turowie o którą od kilku miesięcy trwa spór.
  • Nowa polska minister klimatu i środowiska Anna Moskwa informuje z kolei, że rozmowy telefoniczne trwają od zeszłego piątku.
  • Zobacz także: Obywatelski projekt “Stop aborcji”. Co dalej z ustawą?

Roubiczkova w przekazanym prasie oświadczeniu poinformowała, że telefoniczne negocjacje prowadzone są bezpośrednio pomiędzy ministrem środowiska Richardem Brabcem, hejtmanem kraju libereckiego Martinem Putą i przedstawicielami czeskiego MSZ a polską minister klimatu i środowiska Anną Moskwą.

Celem tych rozmów jest znalezienie rozwiązania, które będzie możliwe do zaakceptowania dla obu stron, a przede wszystkim będzie chronić czeską część granicy przed wpływem wydobycia na środowisko i zdrowie mieszkańców

– podkreśliła rzecznik czeskiego ministerstwa środowiska, zapewniając o stałym przekazywaniu informacji nt. ewentualnych postępów.

W miniony piątek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa rozmawiała w Pradze z ministrem środowiska Richardem Brabcem. Ustaliła ona wówczas, że obie strony potrzebują więcej czasu na zajęcie stanowiska odnośnie przygotowywanego porozumienia międzyrządowego w sprawie kopalni w Turowie. Należy przypomnieć, że same negocjacje trwają juz od czerwca bieżącego roku.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

W lutym Czechy wniosły skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE przeciwko Polsce w sprawie Turowa. Wnioskowały też o nakazanie wstrzymania w niej wydobycia w ramach środka tymczasowego. Skargę skierowano w związku z rozbudową kopalni, która, jak twierdzi Praga, zagraża dostępowi mieszkańców okolicznych gmin do wody. Skarżą się oni także na hałas i pył związany z wydobyciem węgla brunatnego.

W maju TSUE, w odpowiedzi na wniosek Czech, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla w Turowie, a później nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niezastosowanie się do wstrzymania wydobycia.

filarybiznesu.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY