Interwencja ABW na Okęciu. Zatrzymano poszukiwaną obywatelkę Łotwy

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Funkcjonariusze ABW

Funkcjonariusze ABW / Fot. YouTube

Podejrzana przez ABW obywatelka Łotwy Jekaterina K. została zatrzymana pod koniec października na lotnisku Okęcie w Warszawie. Przedstawiono jej zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i oszustw skarbowych na łączną kwotę ok. 18,5 mln zł.
  • Rzecznik koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował o zatrzymaniu podejrzanej Jekatariny K. z Łotwy.
  • Należała ona do grup przestępczych wprowadzających po zaniżonych cenach foli stretch na rynek europejski.
  • Nielegalna działalność firm krzaków doprowadziła do zaburzenia kondycji polskich spółek zajmujących się wyrobem tego towaru.
  • Zajmująca się sprawą Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego poszukuje w dalszym ciągu trzech podejrzanych osób.
  • Zobacz także: Trwają negocjacje z Czechami. Ważą się losy polskiej kopalni w Turowie

Jak poinformował w poniedziałek rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, podejrzana w śledztwie prowadzonym przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego Jekaterina K. poszukiwana była od 2020 roku Europejskim Nakazem Aresztowania. Zatrzymana została 26 października na lotnisku Okęcie w Warszawie.

Grupa, do której należała, w latach 2014-2016 wprowadzała po zaniżonych cenach do obrotu produkty pochodzące ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Arabii Saudyjskiej. Działania te były możliwe dzięki oszustwom podatkowym oraz celnym. W ten sposób zaburzony został rynek folii stretch w Polsce

– czytamy w komunikacie.

Podał on, że zarządzający grupą przestępczą powołali na terenie Polski co najmniej kilka łańcuchów podmiotów gospodarczych, głównie w woj. pomorskim. Łańcuchy te były co kilka miesięcy wymieniane.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Dowiadujemy się również, że spółki były powoływane i firmowane przez prezesów werbowanych z marginesu społecznego z takich krajów jak Łotwa, Rosja i Białoruś. Natomiast towar zanim trafiał do Polski ulegał zaniżaniu wolumenu w celu pomniejszenia należności celnych.

Sieć powołanych przez grupę podmiotów gospodarczych umożliwiła maskowanie rzeczywistego obrotu gospodarczego i zaniżanie bądź wręcz zerowanie należności podatkowych, co dało przestępcom możliwość oferowania produktu poniżej ceny rynkowej. Ponadto, zanim towar trafił do polskich portów, przestępcy zaniżali wolumen faktycznych dostaw w celu pomniejszenia należności celnych. Działalność opisywanej grupy na terenie Polski negatywnie odbiła się na kondycji rodzimych, legalnie działających przedsiębiorców

– wyjaśniono.

Dalej polskie służby podały, że rolą Jekateriny K. było nadzorowanie i koordynowanie łańcucha logistycznego dostaw tworzyw. Dodatkowo, podejrzana w swojej działalności posługiwała się kilkoma fikcyjnymi tożsamościami.

Śledztwo prowadzone jest przez Delegaturę Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Lublinie pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie. W tej sprawie kontynuowane są poszukiwania międzynarodowe trzech osób ze ścisłego kierownictwa zorganizowanej grupy przestępczej. Dotychczas sprawa obejmuje 20 podejrzanych. Jak poinformowano, przed ucieczką kierownictwa grupy z Polski służby zabezpieczyły środki finansowe w kwocie 2 mln zł pozostające na rachunkach bankowych przestępców.

zyciestolicy.com.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY