Od jutra nowe dowody osobiste. Co się zmieni?

Dodano   6
  LoadingDodaj do ulubionych!
Porównanie wzorów dowodów osobistych.

Porównanie wzorów dowodów osobistych. / Fot. PAP/Mateusz Marek. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Od poniedziałku 7 listopada będzie obowiązywał nowy wzór dowodów osobistych. Nowymi elementami będą m.in. dwa odciski palców i podpis posiadacza.
  • Odciski palców i podpis posiadacza pojawią się w dowodach osobistych wydawanych osobom powyżej 12. roku życia. Z tego powodu nie będą mogły być już wydawane online.
  • Dla osób, które faktycznie nie mogą udać się do urzędu gminy, przewidziano możliwość skorzystania z mobilnej stacji obsługiwanej przez urzędników.
  • Pewne zmiany nastąpiły także we wzorze dokumentów.
  • Zobacz także: Setki zgonów matek z powodu legalnych aborcji w USA

Osoby, które mają nadal ważne dowody osobiste, nie muszą ich wymieniać przed upływem ich ważności. Podpis i odciski nie znajdą się tylko w dowodach osobistych osób poniże 12. roku życia. O takie będzie można nadal wnioskować online. Wnioski o ich wydanie można składać już od dzisiaj. Pozostałe – ze względu na konieczność pobrania odcisków palców, będzie można pozyskiwać tylko na miejscu w urzędach gminy.

Dla osób, które faktycznie nie mogą udać się do urzędu gminy, przewidziano możliwość skorzystania z mobilnej stacji obsługiwanej przez urzędników. Odciski palców i podpis to nie jedyne zmiany, jakie przewidziano w nowych dowodach osobistych.

Pewne zmiany nastąpiły także we wzorze dokumentów. Jest to m.in.:

  • dodanie na awersie oznaczenia państwa (PL) na tle flagi Unii Europejskiej w prawym górnym rogu i przesunięcie z tego powodu oznaczenia informującego, że dokument posiada chip, 
  • umieszczenie pola na podpis posiadacza u dołu dokumentu,
  • na rewersie napis “Numer dowodu osobistego” zostanie zastąpiony napisem “Seria i numer dokumentu”.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY