MZ o sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia kobiet: “Zakończenie ciąży zgodne z prawem”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne / fot. Unsplash/freestocks

- W sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia kobiety, niezwłoczne zakończenie ciąży jest zgodne z prawem. Są to przesłanki rozłączne i wystąpienie tylko jednej z nich wystarczy do podjęcia reakcji przez lekarza - stwierdziło Ministerstwo Zdrowia w informacji udostępnionej Polskiej Agencji Prasowej.
  • Ministerstwo Zdrowia wskazało, że w sytuacji, gdy istnieje ryzyko zagrożenia zdrowia lub życia kobiety, dozwolone jest przerwanie ciąży.
  • Podkreślili, że są to przesłanki rozłączne. Oznacza to, że wystąpienie tylko jednej z nich umożliwia zakończenie ciąży zgodnie z prawem.
  • – Lekarze nie mogą obawiać się podejmowania oczywistych decyzji – stwierdzono.
  • Zobacz także: Św. Maksymilian Maria Kolbe w hiszpańskich i brazylijskich mediach.

Kiedy przerwanie ciąży jest zgodne z prawem?

Zdaniem Ministerstwa Zdrowia, w udostępnionej informacji, przerwanie ciąży jest zgodne z prawem w sytuacji, gdy zagrożone jest zdrowie lub życie kobiety. Ponieważ są to przesłanki rozłączne, nie jest konieczne występowanie obojga naraz. Wystarczy tylko, by występowało jedno zagrożenie. Zagrożeniem zdrowia, a nawet życia kobiety, może być np. podejrzenie zakażenia jamy macicy, czy krwotoku.

MZ odniosło się także do ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. “Ustawa ta wprost wskazuje na przesłankę zagrożenia życia lub zdrowia matki. Trzeba podkreślić, że są to przesłanki rozłączne. Wystąpienie tylko jednej z nich jest wystarczającą prawną przesłanką do podjęcia reakcji przez lekarza” – czytamy w informacji.

Ponadto MZ poinformowało, że “w standardzie określonym przez Krajowego Konsultanta ds. Położnictwa i Ginekologii”, w chwili “ustalenia oznak zagrożenia życia płodu” – po skończonym 22. tygodniu ciąży i sześciu dniach – “trzeba rozważyć zakończenie ciąży pozostawiając decyzję kobiecie, po udzieleniu wyczerpujących informacji dotyczących zagrożenia życia płodu i szans na jego przeżycie (uwzględniając szanse na prawidłowy rozwój)”.

Odpowiedzialność lekarzy

Ministerstwo Zdrowia w informacji przypomniało, że lekarze nie powinni obawiać się podejmowania oczywistych decyzji.

Trzeba z całą mocą podkreślić, że lekarze nie mogą obawiać się podejmowania oczywistych decyzji, podejmowanych w oparciu o swoje doświadczenie i dostępną wiedzę medyczną.

Czytamy.

Co więcej, w komunikacie MZ przekazało szczegółowe zalecenia dla służby medycznej o postępowaniu w razie przedwczesnego odpływania płynu owodniowego. Zalecenia te uzgodnione były z Krajowym Konsultantem ds. Położnictwa i Ginekologii.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

PAP

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY