- Od niedzieli do wtorku, gdy w Polsce obchodzono dzień Wszystkich Świętych oraz Dzień Zmarłych trwała 47 Kwesta Powązkowska.
- W tym roku zebrano 213 tysięcy złotych na renowacje pomników, w tym pięciu poległych bohaterów antycarskiej demonstracji.
- Organizatorzy zbiórki rozmawiają również z Ministerstwem Kultury oraz władzami stolicy o dofinansowanie do renowacji ponad 20 grobów planowanej na przyszły rok.
- Obecnie na portalu “zrzutka.pl” trwa internetowa zbiórka pieniędzy.
- Zobacz także: Stop dezinformacji opinii publicznej. List prawników, lekarzy i naukowców w sprawie kobiety z Pszczyny
Zakończyła się trwająca trzy dni kwesta na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. W tym roku odbywała się już 47 zbiórka pieniędzy na renowacje zabytkowych nagrobków znajdujących się na jednym z najstarszych cmentarzy w stolicy.
Uzbieraliśmy łączną sumę 213 tysięcy złotych. Trwa natomiast zbiórka internetowa, do udziału w której gorąco zachęcamy
– powiedział w rozmowie z PAP, Marcin Święcicki, przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa.
Obecnie trwa dalsza zbiórka pieniędzy za pośrednictwem portalu internetowego “zrzutka.pl”, która potrwa do 20 listopada 2021 roku.
Wraz ze środkami z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta St. Warszawy przewidujemy w przyszłym roku przeprowadzić renowacje ponad 20 grobów. W tym pomnika pięciu poległych
– dodał Święcicki.
Pomnik pięciu poległych jest poświęcony piątce warszawiaków, którzy polegli w antycarskiej demonstracji w 1861 roku.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Kwesta prowadzona na Cmentarzu Powązkowskim we Wszystkich Świętych prowadzona jest na rzecz przeprowadzenia renowacji nagrobków i pomników. Została zainicjowana przez niezapomnianego Jerzego Waldorffa.
Cmentarz Powązkowski powstał dzięki Melchiorowi Szymanowskiemu, który w 1750 r. ofiarował 2,4 ha gruntu z przeznaczeniem na cmentarz katolicki. Pierwszym pochowanym na Powązkach był ksiądz Wincenty Bartłomiej Skrzetuski, którego pogrzeb odbył się w 1791 r. Na cmentarzu pochowano wielu wybitnych Polaków, m.in. Władysława Reymonta, Leopolda Staffa, Marię Dąbrowską, Stanisława Moniuszkę, Henryka Wieniawskiego, Jana Kiepurę i Stefana „Wiecha” Wiecheckiego.
zyciestolicy.com.pl