Hipokryzja klimatyczna w Glasgow. Na szczyt klimatyczny przybyli odrzutowcami

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Air Force One

Air Force One / fot. wikimedia commons

Czołowi światowi politycy pouczają nas o szkodliwości emisji spalin. W tym samym czasie każdy z nich wybiera prywatny odrzutowiec, by dotrzeć na szczyt klimatyczny w Glasgow.
  • Tylko w niedzielę na lotnisku w Glasgow lądowały co najmniej 52 prywatne odrzutowce, w sumie w związku z COP26 do Szkocji przyleci 400 takich maszyn.
  • Według ostrożnych szacunków flota prywatnych odrzutowców, które przywiozą dygnitarzy na trwający od niedzieli do 12 listopada szczyt COP26 w Glasgow, wyemituje 13 tys. ton dwutlenku węgla. Nie przeszkadza to jednak światowym dygnitarzom pouczać ludzi o szkodliwości spalin dla zmian klimatycznych.
  • Podczas gdy superbogaci byli odbierani z prywatnych odrzutowców przez czekające na nich limuzyny, setki delegatów niższego szczebla nie mogło się dostać do Glasgow z powodu burz, które uszkodziły linie kolejowe.
  • Zobacz także: Przesłanie biskupów z okazji uroczystości Wszystkich Świętych

Hipokryzja klimatyczna elit sięga zenitu. Szczyt klimatyczny w Glasgow zgromadził czołowych polityków, którzy w swojej agendzie promują neutralność klimatyczną. Jednak na lotnisku utworzył się w poniedziałek korek prywatnych odrzutowców, którymi światowi przywódcy i liderzy biznesu przybyli na to wydarzenie. Informację podaje „Daily Mail”. Dodaje, że wśród osób, które wybrały ten emitujący wiele CO2 środek transportu, jest pouczający świat w kwestii klimatu prezes Amazona Jeff Bezos.

Szczyt klimatyczny w Glasgow. “Zielona hipokryzja”

Tylko w niedzielę na lotnisku w Glasgow lądowały co najmniej 52 prywatne odrzutowce, w sumie w związku z COP26 do Szkocji przyleci 400 takich maszyn – wylicza brytyjski dziennik. Uzupełnia, że niektóre samoloty po wylądowaniu musiały – już puste – ponownie wystartować i lecieć na okoliczne lotniska oddalone nawet o 30 mil, ponieważ w Glasgow brakowało dla nich miejsc postojowych.

Według ostrożnych szacunków flota prywatnych odrzutowców, które przywiozą dygnitarzy na trwający od niedzieli do 12 listopada szczyt COP26 w Glasgow, wyemituje 13 tys. ton dwutlenku węgla, czyli tyle, ile przez cały rok przy średniej konsumpcji wytworzy 1,6 tys. Brytyjczyków – pisze „Daily Mail”.

Wśród osób, które przybyły na ONZ-etowską konferencję klimatyczną prywatnymi odrzutowcami, jest założyciel i prezes Amazona. Bezos, który regularnie poucza świat na temat zmian klimatu przyleciał wartym 65 mln dolarów Gulfstreamem prosto z imprezy urodzinowej Billa Gatesa, która odbywała się na luksusowym jachcie u wybrzeży Turcji – relacjonuje dziennik.

„To przypomniało o zielonej hipokryzji” – ocenia gazeta.

Prywatny odrzutowiec wybrał też książę Monako Albert i wracający ze szczytu G20 w Rzymie brytyjski następca tronu książę Karol. Jak zaznacza „Daily Mail”, brytyjski arystokrata podróżował jednak maszyną korzystającą ze zmodyfikowanego, bardziej przyjaznego środowisku paliwa.

Inny lądujący w Glasgow prywatny odrzutowiec był własnością Bank Of America, który w swoich kampaniach społecznych chwali się „zaangażowaniem w zrównoważony rozwój” – informuje dziennik.

„Niektórzy działacze na rzecz ochrony środowiska będą podczas COP26 wzywać innych do ograniczenia podróży lotniczych i jedzenia mniejszych ilości mięsa, ale dotąd mało mówiono o miliarderach latających własnymi samolotami na trasach, które już są obsługiwane przez regularne loty” – zauważa brytyjska gazeta.

Prywatne podróże bardziej szkodliwe dla środowiska?

Podkreśla, że podróże prywatnymi samolotami są znacznie bardziej szkodliwe dla środowiska niż loty komercyjnymi liniami, a także transport kolejowy i drogowy.

Podczas gdy superbogaci byli odbierani z prywatnych odrzutowców przez czekające na nich limuzyny, setki delegatów niższego szczebla nie mogło się dostać do Glasgow z powodu burz, które uszkodziły linie kolejowe – przypomina „Daily Mail”. Uzupełnia, że wielu z nich musiało nocować na jednej ze stacji kolejowych w Londynie.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY