Terlecki o reformie sądownictwa. Za tydzień ustawa trafi do Sejmu?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
WARSZAWA POSIEDZENIE SEJMU

WARSZAWA POSIEDZENIE SEJMU Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030 / PAP/Tomasz Gzell

Według czołowego polityka PiS, za tydzień do Sejmu trafi kolejna całościowa próba reformowania wymiaru sprawiedliwości.

Ryszard Terlecki wypowiedział się o planowanej reformie sądownictwa w rozmowie na antenie TVP3 Kraków. Do tematu odniósł się również wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk.

Terlecki o reformie sądownictwa

“To oczywiście nie powiem jeszcze dzisiaj, co będzie [w projekcie]. Ona dopiero trafi do Sejmu prawdopodobnie gdzieś za tydzień, no i nie dotyczy tylko Izby Dyscyplinarnej. To taka, można powiedzieć, całościowa próba, kolejna, reformowania wymiaru sprawiedliwości, no ale wciąż bardzo potrzebna i wciąż oczekiwana. Więc myślę, że zostanie przyjęta przynajmniej przez tych, którzy chcą reformy wymiaru sprawiedliwości z uznaniem” – stwierdził Ryszard Terlecki.

“Zlikwiduję tę izbę [dyscyplinarną], która jest obecnie, bo ona się też przy okazji nie sprawdziła za bardzo, ale nie będzie tak, że sędziowie będą poza kontrolą jakąkolwiek, tak jak to było dotychczas” – mówił dalej szef klubu PiS.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nałożył na Polskę karę w wysokości jednego miliona euro dziennie za niezawieszenie działania Izby Dyscyplinarnej SN. Już wcześniej premier Mateusz Morawiecki zapowiadał, że Izba zostanie zlikwidowana, bo nie spełniła oczekiwań.

Odpowiedzialność dyscyplinarna sędziów

O reformie mówił także wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk Jego zdaniem polegać ona będzie na opracowaniu całego systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów.

“Ta ustawa będzie pokazana w najbliższych dniach. Proszę pamiętać, że mówimy o stworzeniu całego sytemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów. Nie mówimy tylko o likwidacji Izby Dyscyplinarnej” – podkreślił Piotr Wawrzyk.

300polityka.pl wprost.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY