Będzie więcej symboli narodowych? Jest petycja

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/EPA. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Jak podaje "Rzeczpospolita", Aleksander Bąk, "znany w środowisku heraldyków grafik, specjalizujący się w symbolice państwowej", zaproponował stworzenie nowego oficjalnego symbolu narodowego. Miałaby to być kokarda narodowa. Oprócz tego, rządowy projekt przewiduje stworzenie Chorągwi Rzeczypospolitej.

Zobacz także: Nowa trasa Marszu Niepodległości? Może przejść obok sądu i warszawskiego ratusza

Nowe symbole narodowe?

Przedstawiony projekt ustawy o symbolach państwowych zakłada modyfikację polskiego godła, wedle zaleceń heraldyków, jak również stworzenie symbolu narodowego, którym miałby posługiwać się Prezydent RP: Chorągwi Rzeczypospolitej. Oprócz tego wśród propozycji pojawia się, żeby kolejność zwrotek polskiego hymnu odpowiadała rękopisowi Józefa Wybickiego. Druga i trzecia zwrotka wobec tego zmieniłyby kolejność.

Być może do listy polskich symboli narodowych dołączy kokarda narodowa. Zaproponował to Aleksander Bąk.

Aleksander Bąk to znany w środowisku heraldyków grafik, specjalizujący się w symbolice państwowej. To właśnie on zaprojektował nowe wersje polskich symboli, które znalazły się w załącznikach do projektu, zaprezentowanego przez ministerstwo. Jest wśród nich zresztą wzór kokardy narodowej, który prawdopodobnie wyszedł spod ręki Bąka – podała “Rzeczpospolita”.

Jak przypomina autor propozycji, w lutym 1831 roku Sejm powstania listopadowego opracował projekt kokardy narodowej, w biało-czerwonej kolorystyce.

W efekcie po raz pierwszy skodyfikowano wygląd polskich barw narodowych. Ustanowienie biało-czerwonej kokardy narodowej wyprzedziło o 88 lat ustanowienie polskiej flagi ustawą z dnia 1 sierpnia 1919 r. o godłach i barwach Rzeczypospolitej Polskiej – podkreślił Aleksander Bąk.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Korona zamknięta?

W październiku prowadzone były konsultacje społeczne nad rządowym projektem. Ministerstwo Sprawiedliwości zaproponowało dodanie do “do wizerunku orła białego dwóch gładkich kabłąków zwieńczonych złotym globem z krzyżem” (tzw. korony zamkniętej, łac. corona clausa). Resort podkreślił, że zamknięcie korony, zgodnie z zasadami heraldyki, stanowi o niezawisłości i suwerenności państwa nie jest zatem “zbędnym anachronizmem i pedanterią, a przedsięwzięciem współcześnie jak najbardziej potrzebnym i koniecznym wynikającym zarówno z polskiej tradycji i kultury, jak i najnowszych wydarzeń”.

Wiceminister Michał Woś wskazał, że przywrócenie krzyża jako wyrazu historycznej treści świeckiej, odzwierciedlającej suwerenność państwa, nie powinno budzić sprzeciwu tej części społeczeństwa, która nie deklaruje przynależności do jednego z kościołów chrześcijańskich. Jako argument za nową wersją korony, podkreślającą niezawisłość i suwerenność państwa wskazano też niedawny wyrok TK ws. nadrzędności Konstytucji RP nad prawem unijnym.

rp.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY