Rząd zapowiada centralną wyszukiwarkę cmentarzy oraz grobów

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Przy okazji zbliżającej się katolickiej Uroczystości Wszystkich Świętych (1 listopada) oraz następującym po niej (2 listopada) Wspomnieniu Wszystkich Wiernych Zmarłych, polski rząd poinformował o uruchomieniu programu pilotażowego "Cyfryzacja Miejsc Pamięci". Potrwa on do końca tego roku w ośmiu wybranych gminach. W przyszłym roku system ma być już docelowo wdrażany w całej Polsce.
  • Pod koniec marca 2022 r. powstanie rejestr cmentarzy. Od kwietnia 2022 r. rozpoczną się prace nad pełną wersją rejestrów grobów i miejsc spoczynku.
  • Za pomocą wyszukiwarki będzie można znaleźć dany cmentarz, miejsce pochówku, jak również informacje o osobach pochowanych czy na temat grobów. Lokalizację grobów będzie można sprawdzić na wirtualnej mapie cmentarza.
  • Powstaną rozwiązania umożliwiające znalezienie cmentarzy historycznych oraz grobów osób zasłużonych, grobów wojennych i grobów weteranów – dodano.
  • Zobacz także: Polska i Francja zmarginalizują Niemcy? Szykuje się nowe porozumienie

Docelowe prace w przyszłym roku

Pod koniec marca 2022 r. powstanie rejestr cmentarzy. Od kwietnia 2022 r. rozpoczną się prace nad pełną wersją rejestrów grobów i miejsc spoczynku.

Cyfryzacja Miejsc Pamięci to projekt, którego celem jest przede wszystkim opracowanie i wdrożenie centralnego, ogólnopolskiego systemu zawierającego ustandaryzowane dane na temat osób pochowanych i grobów na wszystkich cmentarzach i niecmentarnych miejscach pochówków w Polsce – poinformował Wojciech Labuda, pełnomocnik premiera ds. ochrony miejsc pamięci.

Nowy projekt ma znacznie ułatwić odnalezienie nieznanych, czy od dawna nieodwiedzanych grobów bliskich.

W ramach projektu dotychczasowe Księgi Cmentarne zostaną zdigitalizowane. Powstanie elektroniczna Księga Cmentarna (eKC), co wpłynie na optymalizację procesów związanych z pochówkiem. Zwiększy się też dostępność informacji o cmentarzach oraz transparentność w zakresie ich zarządzania – podano w komunikacie.

Centralna wyszukiwarka

W ramach projektu “Cyfryzacja Miejsc Pamięci” ma powstać centralna wyszukiwarka, za pomocą której będzie można znaleźć dany cmentarz, miejsce pochówku, jak również informacje o osobach pochowanych czy na temat grobów. Lokalizację grobów będzie można sprawdzić na wirtualnej mapie cmentarza. System umożliwi także skontaktowanie się z zarządcą cmentarza poprzez formularz online. Przez internet będzie można także m.in.sprawdzić termin opłacenia miejsca na cmentarzu.

To nie jedyne planowane funkcje wyszukiwarki:

Powstaną rozwiązania umożliwiające znalezienie cmentarzy historycznych oraz grobów osób zasłużonych, grobów wojennych i grobów weteranów – dodano.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Warto zwrócić uwagę, że dane osób zmarłych nie są danymi osobowymi w rozumieniu przepisów ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (tzw. RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016).

wirtualnemedia.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY