PO-PiS przeciw niepełnosprawnym? Poprawka odrzucona zgodnie

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Głosami polityków PiS, większości klubu KO, Kukiz'15, Joanny Senyszyn z Lewicy i posłów niezrzeszonych odrzucono poprawkę do ustawy o świadczeniu wyrównawczym dla osób pobierających wcześniejszą emeryturę z tytułu opieki nad dziećmi wymagającymi stałej opieki. Zakładała ona zniesienie wymogu niepodejmowania pracy w przypadku pobierania takiego świadczenia. Autorem poprawki był poseł Krzysztof Bosak z Konfederacji.
  • Poprawka zgłoszona przez posła Krzysztofa Bosaka nawiązuje do projektu ustawy, który zaprezentował w lutym tego roku.
  • Dajmy szansę rodzicom osób niepełnosprawnych podjąć pracę i polepszyć byt ich i ich dzieci – apelowała w lutym liderka Fundacji “Ruch ku Samodzielności” Zofia Kawałek.
  • Łzy same płyną do oczu… wstyd! – skomentowała Klaudia Domagała, prezes Fundacji Kobiety Wolności i Niepodległości, inicjatorka Zespołu Parlamentarnego ds. Opieki Okołoporodowej.
  • Zobacz także: Polska i Francja zmarginalizują Niemcy? Szykuje się nowe porozumienie

Sejm podzielony

Poprawka zakładała dodanie do omawianej ustawy artykułu 13a. Brzmiałby on tak:

Art. 13a. W ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 111) w art. 17 w ust. 1: 1) wprowadzenie do wyliczenia otrzymuje brzmienie: „Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje:”;
2) skreśla się wyrazy „— jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji”.

Sprawą zajmowała się Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zarekomendowała odrzucenie poprawki. Podobnie postąpili posłowie na sali plenarnej Sejmu. Za odrzuceniem poprawki byli posłowie PiS, Kukiz’15 i niezrzeszeni – łącznie 229 osób. Od głosu wstrzymała się większości klubu KO i Joanna Senyszyn z Lewicy (łącznie 116). Przyjęcie poprawki poparli: Joanna Fabisiak, Aleksandra Gajewska, Jacek Protas, Marek Rząsa i Franciszek Sterczewski z KO, większość klubu Lewicy, posłowie PSL-Koalicji Polskiej, Konfederacji, Polski 2050, Porozumienia Jarosława Gowina i koła Polskie Sprawy (łącznie 96).

Kolejne miesiące walki

Poprawka zgłoszona przez posła Krzysztofa Bosaka nawiązuje do projektu ustawy, który zaprezentował w lutym tego roku.

To dziwny rodzaj pomocy państwa, gdy w zamian za pieniądze nieodpowiadające normalnemu wynagrodzeniu, wraz z tymi pieniędzmi przekazuje się zakaz pracy – zakaz legalnej pracy, bo oczywiście to wypycha ludzi, którzy są objęci tego rodzaju “pomocą” do szarej strefy – mówił wówczas Bosak.

Propozycje Konfederacji poparła liderka Fundacji “Ruch ku Samodzielności” Zofia Kawałek.

Dajmy szansę rodzicom osób niepełnosprawnych podjąć pracę i polepszyć byt ich i ich dzieci – zaapelowała.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Wstyd!

Teraz wynik głosowania w Sejmie ostro skrytykowała Klaudia Domagała, prezes Fundacji Kobiety Wolności i Niepodległości, inicjatorka Zespołu Parlamentarnego ds. Opieki Okołoporodowej.

Łzy same płyną do oczu… wstyd! – napisała.

twitter.com, facebook.com, bankier.pl, sejm.gov.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY