Parlament Europejski chce wprowadzić Europejski Status Artysty

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Youtube/ Akademia Filmu i Telewizji

Podczas kryzysu COVID-19 wiele przedsiębiorstw, jak i obywateli, zostało dotkniętych brakiem środków finansowych. O tym problemie toczono rozmowy w Parlamencie Europejskim.

Losy artystów na sercu UE

UE chce wprowadzić Europejski Status Artysty. Zdaniem wspólnoty ma to zapewnić stabilność i bezpieczeństwo światu artystów. Ustawa, o jakiej mowa, miałaby ujednolicić warunki pracy w Unii Europejskiej dla artystów. Mówi się o dostępie do ubezpieczeń zdrowotnych, emerytalnych oraz wspólnej unijnej definicji artystów.

Uproszczenie mobilności

Parlamentarzyści wspominają o tym, że utrudnienia transgraniczne oraz różnice praw krajowych są powodem problemów. PE chce, by państwa członkowskie uznawały dyplomy kulturalne oraz ograniczyły biurokrację i unikały podwójnego opodatkowania. Dotyczyłoby to ponad siedmiu milionów pracujących w sektorze kulturalnym.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Choć artyści podczas pandemii dostosowali się do obecnej sytuacji, mówi się o nieuczciwej postawie platform streamingowych. Platformy medialne wymagają zbyt wiele od autorów, konkretnie chodzi o wykupienie od nich pełnych praw autorskich za jednorazową opłatą.

Jeszcze przed pandemią wielu artystów było w trudnej sytuacji i potrzebowało drugiego dochodu, aby godnie żyć. Wzywamy państwa członkowskie i Komisję Europejską do podjęcia konkretnych środków w celu rozwiązania problemu niestabilnych dochodów, nieodpłatnej pracy i niepewności zatrudnienia oraz do zabezpieczenia minimalnego standardu dochodów artystów i osób zajmujących się kulturą

– powiedziała autorka sprawozdania, Monica Semedo.
https://twitter.com/Europarl_PL/status/1453998076964769798

europarl.europa.eu

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY