- Zyski artystów w 2020 roku spadły o 30% porównując z rokiem 2019.
- Parlament wzywa do ustanowienia europejskiego statusu artysty.
- Sektor muzyczny stracił 75% obrotów, a sztuka performatywna aż 90%.
- Zobacz także: Skandal! Uczniowie tańczą na kolanach dyrektora szkoły [WIDEO]
Losy artystów na sercu UE
UE chce wprowadzić Europejski Status Artysty. Zdaniem wspólnoty ma to zapewnić stabilność i bezpieczeństwo światu artystów. Ustawa, o jakiej mowa, miałaby ujednolicić warunki pracy w Unii Europejskiej dla artystów. Mówi się o dostępie do ubezpieczeń zdrowotnych, emerytalnych oraz wspólnej unijnej definicji artystów.
Uproszczenie mobilności
Parlamentarzyści wspominają o tym, że utrudnienia transgraniczne oraz różnice praw krajowych są powodem problemów. PE chce, by państwa członkowskie uznawały dyplomy kulturalne oraz ograniczyły biurokrację i unikały podwójnego opodatkowania. Dotyczyłoby to ponad siedmiu milionów pracujących w sektorze kulturalnym.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Choć artyści podczas pandemii dostosowali się do obecnej sytuacji, mówi się o nieuczciwej postawie platform streamingowych. Platformy medialne wymagają zbyt wiele od autorów, konkretnie chodzi o wykupienie od nich pełnych praw autorskich za jednorazową opłatą.
Jeszcze przed pandemią wielu artystów było w trudnej sytuacji i potrzebowało drugiego dochodu, aby godnie żyć. Wzywamy państwa członkowskie i Komisję Europejską do podjęcia konkretnych środków w celu rozwiązania problemu niestabilnych dochodów, nieodpłatnej pracy i niepewności zatrudnienia oraz do zabezpieczenia minimalnego standardu dochodów artystów i osób zajmujących się kulturą
– powiedziała autorka sprawozdania, Monica Semedo.
europarl.europa.eu