Warszawa. Radni znów chcą zmienić nazwę Ronda Dmowskiego

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Rondo Dmowskiego

Rondo Dmowskiego / Fot. flickr.com

Po Marszu Niepodległości radni Warszawy ponownie zajmą się wnioskiem o zmianę nazwy Ronda Romana Dmowskiego.
  • Podczas sesji zaplanowanej na 18 listopada Rada Warszawy zajmie się petycją o zmianę nazwy Ronda Romana Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet. 
  • To kolejna próba zmiany nazwy ronda Dmowskiego. W ubiegłym roku negatywną opinię na ten temat wydał Zespół do spraw Nazewnictwa Miejskiego.
  • Według jednego z radnych miasta Warszawy, organizatorzy muszą być ostrożni, by nie dopuścić do ewentualnych prowokacji w trakcie trwania wydarzenia.
  • Zobacz także: Marsz Niepodległości. Trzaskowski skarży się do sądu na decyzję wojewody

Podczas sesji zaplanowanej na 18 listopada Rada Warszawy zajmie się petycją o zmianę nazwy Ronda Romana Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet. To kolejna próba zmiany nazwy ronda Dmowskiego. Czy tym razem radni stolicy zmienią nazwę Ronda Dmowskiego? W ubiegłym roku negatywną opinię na ten temat wydał Zespół do spraw Nazewnictwa Miejskiego.

Radni zmienią nazwę Ronda Dmowskiego?

“W marcu 2021 r. do Przewodniczącej Rady m.st. Warszawy wpłynęła petycja nr 13/2021 w sprawie podjęcia przez Radę m.st. Warszawy uchwały +o zmianę nazwy Ronda Romana Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet+. Rozpatrzenie petycji przez Radę m.st. Warszawy planowane jest podczas sesji w dniu 18 listopada br.” – czytamy w odpowiedzi ratusza na interpelację w tej sprawie złożoną przez radnego Filipa Frąckowiaka (PiS).

“Jestem przekonany, że koledzy z Prawa i Sprawiedliwości nie będą rekomendować rozpatrywania tej petycji, ponieważ nie pojawiły się żadne nowe informacje dotyczące biografii Romana Dmowskiego, które mogłyby posłużyć, jako argument do zniesienia nazwy ronda, a następnie nadania nowej” – podkreślił Frąckowiak.

Wyjaśnił, że tzw. uchwała nazewnicza Rady Warszawy mówi wprost, że muszą nastąpić szczególne okoliczności, aby dokonać zniesienia nazwy.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Radny zwrócił uwagę, że petycja wpłynęła w marcu. Termin jej rozpatrywania został wyznaczony na 18 listopada, po obchodach Święta Niepodległości.

Sądzę, że gdyby doszło podczas Marszu Niepodległości do działań niezgodnych z prawem, byłoby to bardzo wygodne dla wnioskodawców zniesienia nazwy Ronda Romana Dmowskiego – powiedział.

Możliwe prowokacje w czasie Marszu Niepodległości

Wskazał, że organizatorzy Marszu Niepodległości będą musieli zrobić wszystko, aby nie tylko osoby uczestniczące w tym wydarzeniu zachowywały stosowny do tego święta porządek.

“Będą musieli być bardzo ostrożni, aby nie dopuścić do ewentualnych prowokacji” – dodał Frąckowiak.

W ubiegłym roku do ratusza wpłynęły dwa wnioski w sprawie zmiany nazwy Ronda Romana Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet. Zostały one zaopiniowane negatywnie przez Zespół Nazewnictwa Miejskiego i przez Komisję ds. Nazewnictwa Miejskiego w Radzie m.st. Warszawy. W związku z tym nie były dalej procedowane.

dziennik.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY