Izrael wzmaga osadnictwo na terenie Palestyny. USA stanowczo protestuje

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Departament Stanu poinformował, że USA są zdecydowanie przeciwne budowie kolejnych domów na terenach palestyńskich.
  • W środę zbierze się w Izraelu rządowa komisja, która ma zatwierdzić plan wybudowania 2800 jednostek osadniczych. Przewiduje, że ponad połowa tego projektu otrzyma od razu zgodę na budowę, że oznacza, w przyszłym roku będą mogły ruszyć prace budowlane.
  • Departament Stanu oznajmił, że Waszyngton podejmie rozmowy z Izraelem na wysokim szczeblu, by przekazać stanowisko administracji USA w sprawie rozbudowy osiedli.
  • Stany Zjednoczone uważają budowę nowych domów dla izraelskich osadników za eskalowanie napięć w relacjach Izraela z Palestyńczykami.
  • Zobacz także: PLL LOT pozwały Boeinga. Chodzi o miliardowe odszkodowanie

Izrael wzmaga osadnictwo w Palestynie i zamierza w najbliższych dniach zatwierdzić budowę kolejnych prawie 3 tys. domów dla swoich osadników. Departament Stanu poinformował, że USA są zdecydowanie przeciwne budowie kolejnych domów na terenach palestyńskich.

Departament Stanu oznajmił, że Waszyngton podejmie rozmowy z Izraelem na wysokim szczeblu. Ich celem jest przekazanie stanowiska administracji USA w sprawie rozbudowy osiedli.

Stany Zjednoczone uważają budowę nowych domów dla izraelskich osadników za eskalowanie napięć w relacjach Izraela z Palestyńczykami. To także działanie niezgodne z dwupaństwowym rozwiązaniem bliskowschodniego konfliktu, które preferuje Waszyngton – wyjaśnił amerykański resort dyplomacji.

USA są też przeciwne planom wstecznego zalegalizowania osiedli, które już powstały na terenach palestyńskich.

Izrael wzmaga osadnictwo w Palestynie

W środę zbierze się w Izraelu rządowa komisja, która ma zatwierdzić plan wybudowania 2800 jednostek osadniczych. Przewiduje, że ponad połowa tego projektu otrzyma od razu zgodę na budowę, że oznacza, w przyszłym roku będą mogły ruszyć prace budowlane.

Agencja Associated Press przypomniała w niedzielę, że plany ekspansji izraelskiego osadnictwa już wywołały „zaniepokojenie” administracji prezydenta USA Joego Bidena. Amerykanie apelują o powściągliwość w przyznawaniu zezwoleń na takie budowy.

Na Zachodnim Brzegu Jordanu żyje ok. 400 tys. izraelskich osadników, a jeśli weźmie się pod uwagę Izraelczyków, mieszkających w Jerozolimie Wschodniej, liczba ta wzrasta do 700 tys. Na ziemiach tych mieszka około 3 mln Palestyńczyków.

Społeczność międzynarodowa w zdecydowanej większości uważa izraelskie osiedla na ziemiach palestyńskich za nielegalne. Uzasadniane jest to często IV konwencją genewską, która zakazuje okupantowi przemieszczania swojej ludności cywilnej na terytorium okupowane. ONZ stoi na stanowisku, że izraelskie osiedla są sprzeczne z prawem międzynarodowym.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY