Czechy zmieniają zasady. Zwiększone restrykcje sanitarne dla Polaków?

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Paszport covidowy

Paszport covidowy / Fot. flickr.com

Czechy wprowadzają dodatkowe ograniczenia sanitarne dla przyjezdnych z Polski, Holandii i Cypru.
  • Od północy z niedzieli na poniedziałek zaczęły obowiązywać nowe, zaostrzone zasady wjazdu do Czech z Polski, Cypru i Holandii. Dotyczą one osób niezaszczepionych przeciw COVID-19.
  • Dla osób, które nie mają certyfikatu szczepienia lub nie chorowały ciągu 180 dni przed podróżą do Czech, zmiana oznacza, że najwcześniej w piątym i najpóźniej w 14. dniu po przyjeździe do Czech muszą wykonać test PCR.
  • Sytuacja epidemiczna w Czechach pogarsza się od kilku tygodni. W sobotę w kraju odnotowano 2751 nowych zakażeń koronawirusem, czyli najwięcej w ciągu jednego dnia weekendu od 27 marca.
  • Zobacz także: Niemiecka gazeta o Polsce: “Stroi nacjonalistyczne fochy”

Od północy z niedzieli na poniedziałek zaczęły obowiązywać nowe, zaostrzone zasady wjazdu do Czech z Polski, Cypru i Holandii. Nowe restrykcje sanitarne dotyczą osób niezaszczepionych przeciw COVID-19. Kraje te są traktowane jako państwa o wysokim stopniu ryzyka epidemicznego.

Czechy: zwiększone restrykcje sanitarne

Dla osób, które nie mają certyfikatu szczepienia lub nie chorowały na COVID-19 w ciągu 180 dni przed podróżą do Czech, zmiana oznacza, że najwcześniej w piątym i najpóźniej w 14. dniu po przyjeździe do Czech muszą wykonać test PCR na obecność koronawirusa. Do tego czasu muszą przebywać w samoizolacji.

Zmiana zasad ma związek z decyzją czeskiego ministerstwa zdrowia, które w minionym tygodniu zaktualizowało tzw. mapę podróżnika. Obrazuje ona poziom ryzyka epidemicznego w poszczególnych krajach oraz wymagania związane z wjazdem do Czech z tych państw.

Czterem poziomom odpowiadają na mapie kolory: zielony, pomarańczowy, czerwony i ciemnoczerwony. Na mapie opublikowanej w piątek Polskę wraz z Cyprem i Holandią zaliczono do 14 państw Unii Europejskiej oznaczonych kolorem czerwonym.

Sytuacja epidemiczna w Czechach pogarsza się od kilku tygodni. W sobotę w kraju odnotowano 2751 nowych zakażeń koronawirusem, czyli najwięcej w ciągu jednego dnia weekendu od 27 marca.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

W ostatnim tygodniu rząd wprowadził nowe obostrzenia – w miejscach pracy, w których w jednym pomieszczeniu znajdują się co najmniej dwie osoby, wymagane będzie noszenie maseczek klasy FFP2. Kolejne restrykcje zostaną wprowadzone 1 listopada – od tej daty restauratorzy będą musieli weryfikować, czy ich klienci mają certyfikat szczepienia lub negatywny wynik testu na koronawirusa.

Na Słowacji od dzisiaj 10 powiatów zakwalifikowanych jest do strefy czarnej. To dwa razy więcej niż jeszcze w niedzielę.

W ramach nowych restrykcji na zewnątrz trzeba zasłaniać usta i nos maseczką, zamknięto hotele i aquaparki. Restauracje mogą sprzedawać dania tylko na wynos, a niezaszczepieni nie mogą korzystać ani z basenów, ani z wyciągów narciarskich. 

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY