Nowoczesny satelita wojskowy Francji. “Wytrzyma ataki wojskowe”

Dodano   1  
  Loading
Francuzka satelita wojskowa zdolna do samoobrony

Startująca ciężka rakieta Ariane-5 z francuskim satelitą wojskowym / Fot. Twitter/@ariane5

Francja umieściła w sobotę na orbicie okołoziemskiej wojskowego satelitę komunikacyjnego Syracuse-4A, określanego przez Paryż jako "klejnot technologii i filar suwerenności". Rakieta Ariane 5 wyniosła go w kosmos z Kourou w Gujanie.
  • W sobotę z kosmodronu Kourou w Gujanie Francuskiej wystartowała rakieta Ariane-5 z wojskowym satelitą komunikacyjnym
  • Jak podają Francuzi, Syracuse-4A został tak skonstruowany, aby mógł on manewrować na orbicie unikając prób uchwycenia lub zniszczenia przez wrogi obiekt
  • Ponadto posiada system ochraniający przed ewentualnymi falami elektromagnetycznymi
  • Jest to odpowiedź na rosyjskie manewry kosmiczne z użyciem wojskowego satelity, który w 2017 roku zbliżył się niebezpiecznie do francusko-włoskiego satelity Athena-Fidus
  • Zobacz także: Facebook zmieni nazwę. Co planuje Mark Zuckerberg?

Satelita ma pozwolić francuskim armiom, rozmieszczonym w różnych zakątkach globu, komunikować się ze sobą z dużą prędkością i całkowicie bezpiecznie z przekaźników naziemnych, powietrznych i morskich oraz z okrętów podwodnych.

Jak piszą francuskie media, Syracuse-4A cechuje się dużą odpornością na nawet najbardziej ekstremalne metody zagłuszania, dzięki najnowocześniejszemu sprzętowi, w tym aktywnej antenie przeciwzakłóceniowej i cyfrowemu procesorowi pokładowemu. Jest także chroniony przed impulsami elektromagnetycznymi, które mogłyby powstać w wyniku wybuchu jądrowego.

Syracuse 4A został zaprojektowany tak, aby wytrzymać ataki wojskowe z ziemi i z kosmosu

powiedział płk. Stephane Spet, rzecznik francuskich sił powietrznych.

Zaznaczył, że satelita jest wyposażony w środki obserwacji swojego najbliższego otoczenia oraz w zdolność ruchu, umożliwiającą uniknięcie ataku.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Odpowiedź na działania Rosji

Jak pisze AFP umieszczenie Syracuse-4A jest odpowiedzią na rosyjskie próby ingerencji w działania krążących w kosmosie obiektów państw zachodnich.

Agencja przypomina, że w lipcu 2020 roku amerykańskie dowództwo kosmiczne oskarżyło Moskwę o przeprowadzenie testu broni antysatelitarnej z kosmosu, a w 2017 roku rosyjski satelita szpiegowski próbował zbliżyć się do francusko-włoskiego satelity wojskowego Athena-Fidus.

Politycznie jest to demonstracja, że Francja pozostaje być może średnią potęgą, ale której zakres działania pozostaje międzynarodowy

cytuje AFP Xaviera Pasco, dyrektora Fundacji Badań Strategicznych (FRS) i specjalistę od zagadnień kosmicznych.

forsal.pl

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze
zaza
Gość
zaza
24 października 2021 19:57

“Niezwykłe możliwości francuskiej satelity wojskowej”

Pogubiłem się, to satelity też bywają obojnakami?

POLECAMY