Morawiecki o szczycie UE: “Bardzo długa i trudna dyskusja”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Premier Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki / fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Komentując zakończone obrady Rady Europejskiej, premier Mateusz Morawiecki przyznał, że była to "bardzo długa i trudna dyskusja". Dodał, że tematy skupiały się głównie wokół cen energii oraz kryzysu na rynkach energetycznych i gazowych.
  • Wg premiera Morawieckiego, zakończone w piątek obrady Rady Europejskiej koncentrowały się głównie na kwestiach związanych z rynkiem energetycznym i gazowym.
  • Jako przyczyny kryzysu, Morawiecki przedstawił m.in. “nadmierną zależność od Rosji i Gazpromu”.
  • Zaznaczył ponadto, że “drugim tematem obrad była kwestia migracji”.
  • Zobacz także: Dziekan KUL przeciwny wyrokowi TK. Przemysław Czarnek: jest mi wstyd.

Szczyt UE

W piątek zakończyły się obrady Rady Europejskiej Brukseli, w których brał udział premier Polski. Jak napisał w mediach społecznościowych, były poruszone głównie trzy zagadnienia. “Najważniejszy z nich to ceny energii oraz kryzys na rynkach energetycznych i gazowych. Bierze się on z nadmiernej zależności od Rosji i Gazpromu oraz ze spekulacji na rynku uprawnień do emisji CO2”.

Dodał także, że była to “bardzo długa i ciężka dyskusja”. Ponadto poinformował o konieczności przeprowadzenia badania dot. działań Gazpromu, które mogą prowadzić do monopolizacji rynku. Zaznaczył, że domagał się od Rady Europejskiej “działań prowadzących do obniżenia cen gazu”. Poruszono także kwestię możliwości budowy elektrowni gazowych i nuklearnych.

Na swoim Twitterze zaś premier napisał, że “integracja europejska to dla nas wybór cywilizacyjny i strategiczny”.

Kwestia migracji

Premier poinformował, że kolejnym poruszonym tematem była kwestia migracji.

Cieszę się, że to, co mówiliśmy już kilka lat temu, z biegiem lat stało się dominującą tezą w Radzie Europejskiej. Polska zawsze stała na stanowisku, że zewnętrzne granice UE muszą być należycie chronione. Takie stanowisko zostało przyjęte przez większość państw. Przedstawiłem sytuację na wschodniej granicy Polski, co spotkało się z całkowitym poparciem.

Powiedział Mateusz Morawiecki.

 Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Polska Agencja Prasowa

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY