Dziekan KUL przeciwny wyrokowi TK. Przemysław Czarnek: jest mi wstyd

Dodano   3
  LoadingDodaj do ulubionych!
Minister edukacji Przemysław Czarnek

Minister edukacji Przemysław Czarnek / fot. PAP/Piotr Nowak Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Dziekan Wydziału Prawa i Prawa Kanonicznego KUL, dr hab. Andrzej Herbet, podpisał list krytycznie odnoszący się do orzeczenia TK ws. wyższości prawa krajowego nad unijnym. Wywołało to reakcję ministra Przemysława Czarnka, który przyznał, że jest mu wstyd.
  • – Jest mi wstyd, że dziekan mojego wydziału zachowuje się w sposób jawnie antypaństwowy – powiedział minister Czarnek.
  • Jednakże KUL odcina się od słów dr. hab. Herbeta twierdząc, że jest to jego prywatna opinia, która nie może być utożsamiana ze stanowiskiem uczelni.
  • “Rozstrzygnięcie to ogranicza stosowanie prawa unijnego w Polsce” – czytamy w podpisanym przez prof. Herbeta liście.
  • Zobacz także: Działania Caritas Polska na rzecz uchodźców.

List dziekanów polskich wydziałów prawa

Odnosząc się do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 7 października, polscy dziekani prawniczych wydziałów podpisali list, który jest ich krytycznym stanowiskiem w tej sprawie. Co więcej, napisano w nim, że rozstrzygnięcie podjęto z naruszeniem Konstytucji RP. Ponadto zarzucono udział osób nieuprawnionych do orzekania i wydawania wyroków. “Wykracza w istocie poza zakres kognicji TK, która nie obejmuje kontroli orzeczeń sądowych, w tym orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE”.

Pod listem podpisał się dziekan wydziału prawa i prawa kanonicznego KUL, dr hab. Andrzej Herbet. Zareagował na to minister edukacji, Przemysław Czarnek, który przyznał, że jest mu wstyd.

Prywatnie mogę powiedzieć, że jest mi wstyd, że dziekan mojego wydziału zachowuje się w sposób jawnie antypaństwowy. Wyrażałem to już podczas wykładu inauguracyjnego. I cieszę się bardzo, że władze mojego uniwersytetu wyrażają taką samą dezaprobatę wobec takiej pozbawionej podstaw prawnych postawy, godzącej w suwerenność i interes narodu polskiego i naszego państwa.

Powiedział Czarnek.

Odcięcie się KUL od sytuacji

Bierny nie pozostał także Katolicki Uniwersytet Lubelski, który odciął się od postawy dziekana. “Jest jego prywatną inicjatywą i opinią, której nie należy utożsamiać ze stanowiskiem KUL” – napisano.

Co więcej, również oficjalne stanowisko zajął Czarnek, tłumacząc, że zdania dziekana “nie należy utożsamiać ze stanowiskiem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego”.

Są to stanowiska pojedynczych osób, czyli dziekanów wydziałów prawa. W przypadku Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II mamy jasne stanowisko wyrażone na Twitterze uczelni przez rektora KUL, że jest to prywatny podpis pana prof. Herbeta, którego absolutnie nie należy utożsamiać ze stanowiskiem KUL.

Poinformował minister edukacji.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

wiadomosci.gazeta.pl

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY