Granica polsko-białoruska. “Rezygnacje funkcjonariuszy SG to kwestia czasu”

Dodano   5
  LoadingDodaj do ulubionych!
Straż Graniczna

Straż Graniczna / fot. Twitter

Na granicy Polski i Białorusi panuje chaos. Jak wiadomo, wojsko buduje tzw. mur Błaszczaka. Jeden z lokalnych wicekomendantów Straży Granicznej stwierdził jednak, że nie utrudni to cudzoziemcom przedostanie się przez granicę.
  • – Na granicy z Białorusią powstanie nowy, solidny płot o wysokości 2,5 m. – poinformował minister obrony narodowej Polski, Mariusz Błaszczak.
  • Według jednego z wicekomendantów SG, nie utrudni on cudzoziemcom przekroczenia granicy.
  • Ponadto z pewnych źródeł informacji wiadomo, że odejścia z pracy funkcjonariuszy Straży Granicznej to kwestia czasu.
  • Zobacz także: Protest aborcjonistek w rocznicę wyroku TK. “Zaledwie kilkaset osób”.

“Mur Błaszczaka”

Na granicy polsko-białoruskiej powstaje zapora, mająca chronić Polskę przed napływem uchodźców. Jak informuje minister obrony narodowej, zaangażowanych w pomoc Straży Granicznej będzie większa liczba żołnierzy. Co więcej, zapowiedział przedstawienie szczegółów dot. “dalszego zaangażowania Sił Zbrojnych RP”.

Ponadto, wg rzecznika wojska, MON skierował 3,5 tys. żołnierzy z różnych jednostek na granicę polsko-białoruską. Spora część z nich pochodzi zwłaszcza z 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Wsparcie wojska dla Straży Granicznej

Głównym zadaniem przybyłych na granicę żołnierzy jest wspieranie Straży Granicznej, a tym samym pomoc w strzeżeniu granic. “Żołnierze udzielają wsparcia Straży Granicznej, chroniąc granicę kraju i nie dopuszczając do jej przekroczenia przez migrantów, wykorzystując m.in. posterunki obserwacyjno-ochronne oraz prowadząc wspólne partole piesze i mobilne ze Strażą Graniczną wzdłuż granicy Polski z Białorusią na wskazanych odcinkach, drogach dojazdowych do i wzdłuż granicy kraju” – poinformował ppłk Pawlak.

Dodał także, że obecnie żołnierze biorą udział w budowie “zapory inżynieryjnej”, o której informował minister Błaszczak. „Obecnie, powstało 135 km płotu pionowego i 147 km zapory poziomej, równolegle budowana jest siatka leśna, która chroni zwierzęta przed okaleczeniem (zbudowano 241 km, po obu stronach). Jednocześnie budowane są posterunki obserwacyjno-ochronne”.

Funkcjonariusze SG o sytuacji na granicy: dramat

„Przeszkoda, która jest budowana przez wojsko, naprawdę nie utrudnia jakoś bardzo tym cudzoziemcom przekraczania tej granicy” – stwierdził mjr Piotr Dederko. Skomentował ponadto sytuację uchodźców przetrzymywanych na terenie placówki SG. “Nie mam sumienia tych ludzi wywieźć za granicę i wyrzucić” – powiedział.

Wiadomo, że spora część funkcjonariuszy SG nie radzi sobie z obecną sytuacją i towarzyszącym ogromnym stresem. Wielu z nich przyznało, że działania prowadzone na granicy kłócą się z ich moralnością. Wg pewnych źródeł, rezygnacje funkcjonariuszy SG, z terenu objętego stanem wyjątkowym, są “kwestią czasu”.

 Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

onet.pl

Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY