Działania Caritas Polska na rzecz uchodźców

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Caritas Polska

Caritas Polska / fot. PAP/Leszek Szymański finansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Chodzi o to, aby człowiek który jest głodny, zmarznięty, wyczerpany, otrzymał w pierwszej kolejności pomoc, zanim jakakolwiek procedura się rozpocznie. To jest nasza rola. Nie oceniamy, czy ktoś znalazł się w Polsce legalnie, czy też nie - poinformował ks. Jerzy Sęczek, dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej.
  • W związku z kryzysem migracyjnym, Caritas Polska szykuje m.in. kolejny tysiąc Helps Pack oraz wsparcie finansowe Parafialnych Zespołów Caritas.
  • Ponadto, cały czas przykazywana jest żywność, podstawowe artykuły higieniczne, środki czystości czy koce.
  • – Pakiety mają trafić do osób, które bezpośrednio zgłoszą się po pomoc do parafii – poinformował dyrektor Caritas Polska.
  • Zobacz także: Granica polsko-białoruska. “Rezygnacje funkcjonariuszy SG to kwestia czasu”.

Materialna pomoc dla uchodźców

Niedawno miało miejsce spotkanie dyrektora Caritas Polska, ks. Marcina Iżyckiego, z proboszczami przygranicznych parafii, jak również z bp. Piotrem Sawczukiem i bp. Kazimierzem Gurdą. Podjęto decyzje odnośnie dalszego działania caritas na rzecz pomocy uchodźców, również z granicy polsko-białoruskiej. Zarządzono także o dostawie kolejnego tysiąca sztuk pakietów Helps Pack, które będą przekazywane osobom potrzebującym.

“To małe plecaki, w każdym znajduje się ogrzewacz do rąk, są batony energetyczne, koc termiczny i woda. Pakiety mają trafić do osób, które bezpośrednio zgłoszą się po pomoc do parafii, do parafian, którzy będą chcieli nieść pomoc napotkanym migrantom i uchodźcom oraz do organizacji i wolontariuszy, którzy pomagają w regionie przygranicznym. Będą dostępne również dla Straży Granicznej” – poinformował ks. Iżycki.

Kryzys migracyjny a działanie Kościoła

Ks. Jerzy Sęczek, dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej, poinformował również o wydawaniu paczek i odzieży w Centrum Pomocy Samarytanin przy ul. Kolejowej 26A w Białymstoku. Dodał ponadto, że “osoby zgłaszające się do centrali, czyli biura Caritas Archidiecezji Białostockiej, w ramach prawa, informujemy o możliwym wsparciu, jakie imigranci i uchodźcy mogą otrzymać”.

Chodzi o to, aby człowiek który jest głodny, zmarznięty, wyczerpany, otrzymał w pierwszej kolejności pomoc, zanim jakakolwiek procedura się rozpocznie. To jest nasza rola. Nie oceniamy, czy ktoś znalazł się w Polsce legalnie, czy też nie.

Tłumaczył Ks. Jerzy Sęczek.

Stanowisko ws. kryzysu migracyjnego zajął również Prymas Polski, abp Wojciech Polak. “Jesteśmy posłani, aby kształtować mentalność chrześcijańską w zwyczajnym życiu. I jest to ostatecznie mentalność człowieka, który w tym zwaśnionym świecie, pośród podzielonych i skłóconych ludzi, będzie miał odwagę mówić: pokój temu domowi. Mentalność człowieka, który nieść będzie łagodność i pociechę chorym; nie odtrąci nigdy człowieka w jego cierpieniu czy starości; dostrzeże twarz Chrystusa w drugim, niezależnie od jego pochodzenia, statusu, przekonań czy religii, także w imigrancie i uchodźcy szukającym bezpieczniejszego domu” – powiedział.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

ekai.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY