Co będzie po pandemii Covid-19? Odpowiada prof. dr hab. Krzysztof Pyrć

Dodano   6  
  Loading
prof. dr hab. Krzysztof Pyrć

prof. dr hab. Krzysztof Pyrć / fot. tv.rp.pl

- Jeśli wygasimy epidemię, Covid-19 pozostanie z nami - przynajmniej na razie - jako choroba o charakterze endemicznym. Być może trzeba będzie zaakceptować jej istnienie - poinformował kierownik Pracowni Wirusologii w Małopolskim Centrum Biotechnologii UJ, prof. dr hab. Krzysztof Pyrć.
  • Prof. Pyrć stwierdził, że nikt nie jest w stanie przewidzieć w 100 proc. ewolucji wirusa. Dodał natomiast, że przez pewien czas będzie on w ciągu dalszym stwarzać indywidualne zagrożenie.
  • Według niego, dzieci i młodzież od 12 r. ż. powinno się szczepić.
  • Przyznał, ze jest duża szansa opanowania pandemii do wiosny przyszłego roku.
  • Zobacz także: Protest aborcjonistek w rocznicę wyroku TK. “Zaledwie kilkaset osób”

Powrót do “normalności”

Pytany przez dziennikarza Polskiej Agencji Prasowej, prof. Pyrć mówił o ewentualności powrotu do stanu sprzed epidemii koronawirusa. Stwierdził, że “im więcej osób będzie zaszczepionych, tym szybciej wrócimy do normalności”.

Ponadto powiedział o konieczności uważania, by nie zrobić krzywdy innym, przez osoby zaszczepione. “Nigdy nie osiągamy 100 proc. zabezpieczenia, więc potencjalnie osoba zaszczepiona może się zakazić i zachorować, a w efekcie przenosić wirusa”. Poinformował natomiast o skuteczności działania szczepionek, m.in. o obniżeniu ryzyka przejścia ciężkiej choroby o 90 proc. czy redukcji możliwości samego zakażenia “o kilkadziesiąt procent”. Jednocześnie stwierdził, że szczepionka nie jest “magiczną tarczą”, a jej działanie z czasem obniża się.

Szczepienie dzieci

Pytany o, stosunkowo kontrowersyjną, kwestię szczepienia dzieci, prof. Pyrć powiedział, że jest zwolennikiem szczepienia od 12 roku życia. Jego zdaniem, mimo że Covid-19 nie jest zabójczy dla tej grupy wiekowej, dzieci i młodzież w tym wieku także trafiają do szpitali, w związku z tym powinni być zaszczepieni.

Jeśli chodzi o dzieci w wieku od 5 do 11 lat, mamy doniesienie prasowe firmy Pfizer informujące, że szczepionka jest skuteczna i bezpieczna. Czekam jednak na niezależną ocenę i rekomendację Europejskiej Agencji Leków. To tam najlepsi specjaliści ocenią na bazie faktycznych danych, czy w dalszym ciągu korzyści ze szczepienia bezsprzecznie przeważają związane z tym ryzyko.

Ocenił.

Dodał także, że najprawdopodobniej, po wygaszeniu epidemii, choroba z nami pozostanie. Stwierdził, że będzie ona miała charakter endemiczny. “Może trzeba będzie zaakceptować jej istnienie podobnie jak to miało miejsce w przypadku HIV, może będą okresowe szczepienia”. Poinformował ponadto, że “pandemiczne zagrożenie dla świata powinno maleć”.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

PAP

Subskrybuj
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze
Zbigniew
Gość
Zbigniew
23 października 2021 12:23

Jak to co bedzie. Bedzie COVID-20, ktory zastapi grype.

Last edited 1 miesiąc temu by Zbigniew
hens
Gość
hens
23 października 2021 12:54

WYSTARCZY SPOJRZEĆ NA TĘ MORDĘ.

Wstrzykiwanie debilom PFIZER MACHT FREI będzie trwało tak długo jak parchy zechcą! Aż wymordują nas do poziomu, który uznają za słuszny. Szabesgoje, którzy z nimi współpracują mają taka samą szansę i nadzieję na przeżycie jak żydowskie komanda w krematoriach.

NARAZIE
Gość
NARAZIE
23 października 2021 13:06

To byl ostatni artykol przeczytany na ” mediach narodowych” Jestescie takim samym gownem jak reszta mediow glownego scieku. Jaki covid? JAKA EPIDEMIA? JAKIE ”SZCZEPIONKI”??????? Ludzi zabijaj procedury a nie zaden covid. W CO WY GRACIE? MEDIA NARODOWE SCIEK GLOWNEGO NURTU

Radek
Gość
Radek
23 października 2021 16:47

„Epidemia „ będzie tak długo aż się wszyscy zgodzicie na zastrzyk . Zastrzyk ma być powtarzany co 6 miesięcy bo korporacje chcą zarabiać kasę . Dopóki nie wstrzyknięty swoich preparatów 90% ludności Polski to będziemy was gnoić od jesieni do wiosny . Odwołamy wszystkie święta i każemy wam siedzieć w domach . Zabierzemy wam prace i pieniądze . Dlatego bez przymusu chcemy żebyście się zaszczepili . Dobrowolnie . Każdy ma podpisać , ze chciał zastrzyk , ze o nim marzył , ze spełniły się w końcu jego sny .

adam
Gość
adam
23 października 2021 19:32

Prawda od zydowskiego lekarza nt korona sciemy.

https://odysee.com/@EfektSetnejMaply:4/zelenko_pl:5

hens
Gość
hens
23 października 2021 22:43
Reply to  adam

Taaa… facet ma zdrowy rozsądek i nie ma strachu przed utratą swojej pozycji.

W skrócie – gość z jajami! Chociaż obrzezany :))

Dzięki za tego linka, 99% ludzi sądzi, że ABSOLUTNIE WSZYSCY zgadzają się z istnieniem vidoca i metodą jego ‘zwalczania’. Otóż nie, są jeszcze ludzie rozumni, choć trudno ich odnaleźć w mediach całkowicie podporządkowanych Big Parchii!

POLECAMY