Wiśniewski o stosunkach polsko-rosyjskich: “Nie jesteśmy przygotowani na to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą” [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   0  
  Loading
Szymon Wiśniewski w MN

Szymon Wiśniewski w MN / Fot. You Tube/ Media Narodowe

Gościem Raportu Geopolitycznego był Szymon Wiśniewski. Ekspert Nowego Ładu omówił kwestie stosunków polsko-rosyjskich.
  • Ekspert wskazał kształt obecnych relacji między tymi dwoma krajami. Ocenił on także stosunek zachodnich polityków oraz mediów do władz Federacji Rosyjskiej.
  • Wiśniewski wskazał, że jednostronne patrzenie dziennikarzy i polityków na Rosję przez pryzmat z góry założonej krytyki jest błędem.
  • Ekspert wspomniał o zaniedbaniach państwa polskiego w zakresie polityki wschodniej. Jego zdaniem są one bardzo widoczne.
  • Zobacz także: Kontrole na granicy polsko-niemieckiej? Andrzej Duda komentuje

Szymon Wiśniewski wypowiedział się na antenie Mediów Narodowych o stosunkach polsko-rosyjskich. Kontekstem dla programu był raport przygotowany przez gościa, który dotyczy bieżącej relacji na linii Polska-Rosja. Ekspert wskazał kształt obecnych relacji między tymi dwoma krajami. Wiśniewski ocenił także stosunek zachodnich polityków oraz mediów do władz Federacji Rosyjskiej.

Wiśniewski o bieżących stosunkach polsko-rosyjskich

“Te relacje są bardzo złe. One wynikają z psychologicznego nastawienia wielu pokoleń Polaków. Bądźmy szczerzy, bardzo często znajdującego argumenty. (…) Jednakże wychowane zostało grono dziennikarzy, polityków, ekspertów, którzy patrzą na Federację Rosyjską nie jak na naszego sąsiada, ale jak na podmiot, który prędzej, czy później nas zaatakuje. To są bardzo szkodliwe relacje. W takiej perspektywie bardzo trudno jest szukać porozumienia.” – wskazuje Szymon Wiśniewski.

“Od wielu lat możemy zaobserwować tendencję fałszywego przedstawiania Federacji Rosyjskiej jako głównego agresora, który w sposób deterministyczny będzie prędzej czy później chciał zawładnąć naszymi terytoriami. Jest to optyka bardzo uproszczona. Jest to optyka, powiedziałbym nawet bardzo prymitywna” – zauważył gość.

Jednostronne patrzenie na Rosję

Ekspert ocenił, że jednostronne patrzenie dziennikarzy i polityków na Rosję przez pryzmat z góry założonej krytyki jest błędem.

“Jeśli chodzi o Polskę, te relacje w sposób deterministyczny są przedstawiane. Wzmogło się to od 2014 roku, kiedy to Rosja zaczęła być przedstawiana jako główny agresor. (…) Polska w żaden sposób nie stoi na drodze Federacji Rosyjskiej” – ocenił ekspert.

Na potwierdzenie swojej tezy, Wiśniewski przywołał przykład Kaliningradu, w którym Rosjanie utrzymują pewien potencjał militarny. Jednak nie wykorzystują go.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Zaniedbania polskiej dyplomacji

Ekspert wspomniał o zaniedbaniach państwa polskiego w zakresie polityki wschodniej. Jego zdaniem są one bardzo widoczne. Według Wiśniewskiego zaległości polskiej dyplomacji stawiają rządową administrację na gorszej pozycji w potencjalnych rozmowach z władzami Federacji Rosyjskiej.

Jednym z zaniedbań wymienianych przez Wiśniewskiego jest polityka energetyczna. Rosja w tej chwili “rozdaje karty” jeśli chodzi o dostawy gazu, jednak zdaniem eksperta jest to naturalna kolej w polityce zagranicznej tego państwa.

“To najpoważniejsza broń Rosji, która powoduje, że jest ona traktowana na poważnie na arenie międzynarodowej. Rosja wykorzystuje politykę surowcową w naszej części świata (…) Jednak to samo jest w Turcji. To samo dzieje się na dalekim wschodzie, gazociągi ‘Siła Syberii’, które tam Federacja Rosyjska buduje i to samo dzieje się w Azji Centralnej. To jest naturalna kolej rzeczy, że Federacja Rosyjska będzie wykorzystywała te instrumenty. My nie jesteśmy przygotowani na to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą.” – mówi ekspert.

W dalszej części programu, ekspert odnosił obecną sytuację Federacji Rosyjskiej na arenie międzynarodowej do konfliktu na linii Stany Zjednoczone-Chiny. Wskazał również rosnące znaczenie rozwoju militarnego i technologicznego Turcji. Całość nagrania znajduje się na kanale Media Narodowe na You Tube.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY