Kontrole na granicy polsko-niemieckiej? Andrzej Duda komentuje

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
LITWA WIZYTA PREZYDENTA RP ANDRZEJA DUDY

LITWA WIZYTA PREZYDENTA RP ANDRZEJA DUDY / Fot. PAP/Radek Pietruszka

Prezydent Andrzej Duda, przywołując swą poniedziałkową rozmowę z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem, powiedział, że może rozwiać obawy dotyczące możliwości wprowadzenia kontroli na granicy polsko-niemieckiej
  • Duda, który w poniedziałek rozmawiał telefonicznie z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem rozwiał doniesienia dotyczące potencjalnych kontroli na granicy z Niemcami.
  • Prezydent zaznaczył, że w tej chwili nie jest potrzebna pomoc fizyczna do kontroli sytuacji na wschodniej granicy. Zwrócił jednak uwagę na potrzebę wsparcia politycznego w tej kwestii.
  • Andrzej Duda zaznaczył, że „jakakolwiek próba wkroczenia na teren Polski i Unii Europejskiej poza przejściem granicznym jest po prostu nielegalna”.
  • Zobacz także: Ziobro wzywa do “nie oglądania się na UE” i do “realizowania reformy sądownictwa”

Prezydent Duda był pytany na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą, o kwestię wsparcia polskich służb na granicy z Białorusią przez niemieckich policjantów. Zapytano go również doniesienia o planowane kontrole na granicy polsko-niemieckiej.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej?

Duda, który w poniedziałek rozmawiał telefonicznie z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem, powiedział, że w poniedziałek „w mediach pojawiły się takie pogłoski, że rzekomo ze strony Niemiec rozważana jest możliwość wprowadzenia kontroli na granicy polsko-niemieckiej z uwagi na sytuację, która ma miejsce na granicy polsko-białoruskiej”.

“Pan prezydent (Niemiec) powiedział mi, że absolutnie żadnego takiego sygnału od żadnego z poważnych niemieckich polityków nie słyszał, i w ogóle nie słyszał o tym, żeby tego typu poważne rozważania były po stronie niemieckiej prowadzone” – powiedział prezydent.

Dodał, że „jeżeli ktoś się obawia, że Niemcy szykują się na coś takiego”, to biorąc pod uwagę jego rozmowę z prezydentem Niemiec, on może „takie obawy całkowicie rozwiać”. Kontrole na granicy polsko-niemieckiej wydają się być nierealną wizją.

“Jeżeli natomiast zaprosimy do obecności na naszej granicy – to goście będą mile widziani. Chcę zaznaczyć jedno: pomoc w fizycznej ochronie granicy dzisiaj nie jest nam potrzebna; my się z tego obowiązku wywiązujemy, myśmy się o pomoc w tym zakresie nie zwracali” – powiedział prezydent.

Potrzebna pomoc polityczna

Dodał, że Polsce potrzebna jest pomoc polityczna. Prezydentowi chodzi o wsparcie ze strony Unii Europejskiej, poprzez lepsze rozwiązania prawne. Wskazał, że mogą być one realizowane poprzez oddziaływanie zniechęcające reżim białoruski do prowadzenia tego swoistego ataku hybrydowego.

“Granica może być chroniona na różne sposoby; to jest kwestia moich ustaleń z rządem, a także kwestia decyzji wybranego w demokratycznych wyborach parlamentu, i na końcu mojej decyzji jako prezydenta, jakich środków my do tego strzeżenia granicy użyjemy” – powiedział Duda.

Pytano go o decyzję ws. ustawy o budowie zapory na granicy Polski z Białorusią, a także czy Litwa powinna podjąć podobną decyzję.

Prezydent zaznaczył, że „jakakolwiek próba wkroczenia na teren Polski i Unii Europejskiej poza przejściem granicznym jest po prostu nielegalna”.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Budowa zapory na litewskiej granicy

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda powiedział, że decyzja o budowie zapory na granicy litewsko-białoruskiej została już podjęta i jest obecnie wdrażana.

“To się odbywa na razie powoli, wolniej niż się spodziewaliśmy, ale prace trwają. Otrzymaliśmy także wsparcie w zakresie budowy zapory – od Ukrainy, Estonii, Danii, a także innych państw. Nie ma tu żadnej kolizji między naszą chęcią budowy zapory fizycznej a poglądem instytucji unijnych” – powiedział.

Dodał, że Litwa chce się także starać o finansowanie unijne przy budowie zapory.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY