Ziobro wzywa do “nie oglądania się na UE” i do “realizowania reformy sądownictwa”

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro / fot. PAP/Marcin Obara

- Destabilizująca rola UE w tym obszarze powinna się skończyć - powiedział minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro. Namawiał także do nie oglądania się na Unię Europejską i do realizowania, w ramach konstytucji, reformy sądownictwa.
  • – Jest przygotowana zmiana dotycząca Sądu Najwyższego, podobnie jak i sądów powszechnych – poinformował w radiowej Trójce Zbigniew Ziobro.
  • Dodał, że “musimy zadbać o to, aby inni nam nie mieszali w naszych wewnętrznych sprawach”.
  • Jarosław Kaczyński zaznaczył, że planowane zmiany w sądownictwie są częścią Polskiego Ładu.
  • Zobacz także: Dziś 11. rocznica zabójstwa w biurze siedziby PiS. “Chciałem zabić Kaczyńskiego”.

Reforma sądownictwa wg Ziobry

“Dziś sądy są tak słabo wewnętrznie zorganizowane, że jest strajk włoski części sądów i rozprawy się wydłużają, jest jednym z powodów, dla których powinniśmy tę reformę sądownictwa przeprowadzić, dokończyć” – powiedział Zbigniew Ziobro. Jak wiadomo, jest to część tzw. Polskiego Ładu. Zmiany zakładają m.in. przekształcenie sądów rejonowych w filie sądów okręgowych. Ponadto planuje się wprowadzenie możliwości przeniesienia kasacji z Sądu Najwyższego na poziom części dużych sądów regionalnych.

Tu trwa jeszcze pewna dyskusja, ale generalnie rzecz biorąc, to będzie sąd niewielki, którego zadaniem będzie porządkowanie orzecznictwa

– powiedział Jarosław Kaczyński w kontekście zmian dot. Sądu Najwyższego.

Ponadto Kaczyński dodał, że należy zlikwidować te instytucje, które się nie sprawdziły. Ziobro natomiast przyznał, że w wielu obszarach udało się dokończyć reformę wymiaru sprawiedliwości.

“Czas już dojrzał do tego, byśmy nie oglądali się na UE”

Ostatnią gorącą sytuację dot. praworządności w Polsce i UE skomentował minister sprawiedliwości.

Myślę, że teraz czas już dojrzał do tego, byśmy nie oglądali się na UE, tylko realizowali w ramach naszej konstytucji reformę sądownictwa. Niestety po drodze w sądownictwie wiele złych rzeczy się wydarzyło, do polityki wciągniętych zostało już wielu sędziów, m.in. poprzez działania nie tylko opozycji, ale też takich krajów jak Niemcy i polityków niemieckich. To prowadziło do destabilizacji systemu sądownictwa

– powiedział Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

Wskazał także początek decyzji na weto prezydenta, które rozpoczęło negocjacje Mateusza Morawieckiego z Fransem Timmermansem. Według Ziobry, Timmermans “stworzył złudzenia, że będzie kompromis, a to było granie fałszywymi, znaczonymi kartami i oszustwo”.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

PAP

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY