Kaczyński o odejściu Gowina: “Cały rząd odetchnął”

Dodano   6
  LoadingDodaj do ulubionych!
Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński / Fot. flickr.com

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla tygodnika „Sieci” przyznał, że "cały rząd odetchnął" po odejściu Gowina.
  • Kaczyński został zapytany, czy premier Morawiecki poprowadzi rząd do czasu wyborów w 2023 r. Oświadczył, że “w tej chwili nie widzi żadnej możliwości zmiany rządu, bo zmiana premiera jest też zmianą rządu”.
  • Pytany o relacje z ministrem Zbigniewem Ziobrą, Kaczyński przyznał, że politycznie to niełatwy koalicjant.
  • Został zapytany też, czy odetchnął po odejściu Jarosława Gowina. „Gowin z wozu, koniom lżej?” – zapytano. „No tak. To odpowiedni zwrot. Cały rząd odetchnął” – odpowiedział prezes PiS.
  • Zobacz także: Sondaż. Polacy wypowiedzieli się nt. Unii Europejskiej. Zobacz wyniki

Kaczyński został zapytany, czy premier Morawiecki poprowadzi rząd do czasu wyborów w 2023 r., prezes PiS oświadczył, że „w tej chwili nie widzi żadnej możliwości zmiany rządu, bo zmiana premiera jest też zmianą rządu”. Jarosław Kaczyński w swojej wypowiedzi mówił również o odejściu Jarosława Gowina z rządu Zjednoczonej Prawicy.

„Byłoby to przedsięwzięcie wielce ryzykowne. Nie widzę też powodów, to człowiek niezwykle sprawny i też odporny, co było widać choćby ostatnio w Sejmie. Opozycja wyje, zachowuje się straszliwie, a premier mówi, jakby się nic nie działo” – wskazywał wicepremier.

Pytany o relacje z ministrem Zbigniewem Ziobrą, Kaczyński przyznał, że politycznie to niełatwy koalicjant.

„Ale osobiście jesteśmy w dobrych relacjach, to jest pewna różnica w stosunku do Jarosława Gowina, gdzie kłótni nie było, ale moje zaufanie coraz bardziej słabło” – dodał.

Kaczyński o swoim odejściu z rządu

W wywiadzie padło tez pytanie o powody odejścia z rządu.

„Od początku mówiłem, że przychodzę, by wykonać kilka zadań związanych z koniecznym wzmocnieniem państwa. Wszystkie te tezy, że mam nadzorować premiera, były nieprawdziwe, przecież nawet nie jestem pierwszym wicepremierem – tę funkcję pełni Piotr Gliński i to on prowadzi posiedzenia Rady Ministrów w zastępstwie Mateusza Morawieckiego” – powiedział Kaczyński.

Jak dodał, przyszedł do rządu, żeby wykorzystać swoją pozycję polityczną, „może trochę lepszą niż przeciętnego wicepremiera, żeby pewne sprawy przepchnąć”.

„Przede wszystkim zwiększenia wydatków na uzbrojenia, uporządkowania przepisów o stanach nadzwyczajnych i zarządzaniu kryzysowym, wprowadzenia możliwości skutecznej interwencji przez wojewodów na rzecz obywateli w przypadku rażąco bezprawnych decyzji administracyjnych. To pakiet dużych zmian w prawie” – dodał.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Kaczyński o odejściu Gowina z rządu

Prezesa PiS pytano również, czy odetchnął po odejściu Jarosława Gowina. „Gowin z wozu, koniom lżej?” – zapytano. 

“No tak. To odpowiedni zwrot. Cały rząd odetchnął” – odpowiedział prezes PiS.

„Ta nieustanna obecność związana z postawą tego polityka, ciągłe próby chwiania łódką, były już dla wszystkich bardzo męczące, całkowicie niezrozumiałe. Przecież on negocjował tygodniami jakieś rozwiązania, na przykład zawarte w Polskim Ładzie, wywierał na nie wpływ, wnosił poprawki, wreszcie zadowolony podpisywał, a następnie wychodził i się odcinał, krytykował” – wskazywał Kaczyński.

Zdaniem prezesa PiS Gowin „uwierzył, że będzie w stanie przeprowadzić plan, który zamajaczył mu w roku 2020: obalić rząd z opozycją, zostać co najmniej marszałkiem Sejmu”.

Kaczyński przyznał, że „zakolegował” się z Pawłem Kukizem. Dopytywany, czy razem śpiewają, odpowiedział: „zdarzyło się w pewnym stanie, lepiej tu postawić kropkę”.

„Istotą tej współpracy jest jednak realizacja dużej części programu tego środowiska. Umówiliśmy się w kilku sprawach i dotrzymujemy słowa” – dodał.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY