Biskup Jarecki zaskoczył wiernych. Zaprosił na konsultacje synodalne LGBT! “Nikt nie będzie wykluczony”

Dodano   5  
  Loading
Warszawski biskup pomocniczy zacheca LGBT do rozmów synodalnych

Biskupi podczas Mszy Św. inaugurującej Synod Biskupów w Archidiecezji Warszawskiej / fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Jeżeli środowiska LGBT wyrażą wolę zaangażowania w synod, nie wykluczymy ich - zapowiedział biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Piotr Jarecki w związku z inauguracją diecezjalnej fazy synodu biskupów w archidiecezji warszawskiej.
  • W ubiegłą sobotę tj. 9.października w Watykanie zostało otwarte XVI Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów pt. Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja
  • W tę niedzielę kościoły diecezjalne oraz archidiecezjalne odprawiają lokalne Msze Święte w intencji otwarcia obrad synodu
  • Do 28 lutego 2022 roku będzie trwać etap konsultacji na szczeblu diecezjalnym, natomiast do 15 lutego zakończą się one w dekanatach
  • Finalne zgromadzenie biskupów z całego świata odbędzie się w Watykanie dopiero w 2023 roku, gdy spełnione zostaną poszczególne etapy konsultacji społeczno-eksperckich
  • Biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej, Piotr Jarecki zaskoczył i zaprosił do rozmów przedstawicieli środowisk LGBT
  • Hierarcha podkreślił, że nikt nie może zostać wykluczony i każdy głos zostanie wysłuchany
  • Zobacz także: Abp. Jędraszewski o homoseksualistach: zaprzeczają godności własnego człowieczeństwa

XVI Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów “Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja” rozpoczęło się 9 października 2021 r. w Rzymie. W niedzielę w archidiecezji warszawskiej zostanie zainaugurowana diecezjalna faza synodu.

Inauguracja synodu w katedrze

W uroczystej mszy świętej o godz. 11 w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela Starym Mieście pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza wezmą udział udział przedstawiciele duchownych i świeckich ze wszystkich parafii archidiecezji warszawskiej.

Obecni będą także przedstawiciele różnych grup i wspólnot, osoby konsekrowane, rodziny, katecheci i młodzież.

Msza święta zostanie odprawiona według formularza mszalnego o Duchu Świętym. Na początku mszy świętej  zgromadzeni w katedrze zostaną pokropieni wodą święconą na przypomnienie chrztu, który kiedyś przyjęli i przez który, zostali włączeni do wspólnoty Kościoła

– czytamy w ogłoszeniu kurii warszawskiej.

Dodano w nim, że do symboliki chrztu będzie też nawiązywał paschał, zapalony specjalnie z okazji inauguracji synodu w Kościele lokalnym. W czasie liturgii słowa, wierni wysłuchają czytań przewidzianych na 29 niedzielę zwykłą, która w tym roku przypada 17 października.

Homilię wygłosi biskup pomocniczy Archidiecezji Warszawskiej Piotr Jarecki. Następnie, modlitwa powszechna w różnych intencjach zakończy się specjalną modlitwą za synod, odmawianą w tych dniach w całym Kościele.

Na zakończenie mszy świętej, kard. Nycz wręczy płonącą świecę synodalną powołanym przez siebie tzw. osobom kontaktowym synodu. Odbiorą je kolejno: ks. Matteo Campagnaro, Beata Chojnacka i Piotr Szular.

Po końcowym błogosławieństwie, biskupi, księża i przedstawiciele świeckich przejdą do kaplicy bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego, by przy jego grobie modlić się o jego wstawiennictwo: “Niech bł. Prymas Tysiąclecia stanie się patronem naszej diecezjalnej drogi synodalnej, abyśmy mogli w pokorze, i pełni zaufania, kroczyć drogami, które wskaże nam Bóg”.

Będą konsultacje z wiernymi

Do końca roku kalendarzowego konsultacje synodalne będą odbywały się w parafiach Archidiecezji Warszawskiej. W dekanatach zakończą się 15 lutego 2022 roku, a 28 lutego na szczeblu diecezjalnym. Diecezjalne spotkanie presynodalne zaplanowane zostały na marzec 2022 w Archikatedrze Warszawskiej.

Biskup Jarecki cytowany przez PAP zapewnił, że władze archidiecezji warszawskiej chcą docierać do wszystkich środowisk w Kościele warszawskim po to, by każdy mógł się wypowiedzieć.

Podkreślił, że władze archidiecezji nawiązały współpracę m.in. z Fundacją Kapucyńską im. bł. Aniceta Koplińskiego, która od lat opiekuje się w Warszawie osobami w kryzysie bezdomności oraz ze Wspólnotą Sant’Egidio pracującą wśród ubogich, żeby wspólnie z członkami tych wspólnot dotrzeć z przesłaniem synodu do osób wykluczonych.

Biskupi zapraszają środowiska LGBT na Synod

Przed inauguracją diecezjalnych konsultach presynodalnych, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Piotr Jarecki zaprosił środowiska LGBT do współpracy oraz nadsyłania swoich pomysłów dotyczących Kościoła Katolickiego.

Jeżeli środowiska LGBT wyrażą wolę zaangażowania w synod, nie wykluczymy ich. Niech przepracują te tematy i niech prześlą wyniki dyskusji do nas. Nikogo nie wykluczamy

– podkreślił warszawski biskup, zapraszając środowiska homoseksualne do wspólnych konsultacji synodalnych.

Podobne stanowisko zaprezentowała cała kuria w swoim oficjalnym komunikacie, gdzie zachęcono homoseksualistów do podjęcia wspólnego stanowiska i nadesłania opinii pod wskazany na stronie kurii warszawskiej adres. Następnie pracownicy kurii nawiążą kontakt do dalszych konsultacji.

Środowiska i osoby, które chciałyby zabrać głos na tym etapie, będą mogły skorzystać ze specjalnej strony internetowej, która zostanie uruchomiona przez Archidiecezję Warszawską w niedzielę 17 października. Powołane do tego osoby nawiążą z nimi kontakt

– czytamy.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Franciszek pragnął powszechnego synodu

Nie ulega również wątpliwości, że dzięki dążeniom Papieża Franciszka najbliższy Synod Biskupów diametralnie się różni od tych z poprzednich lat i dekad. Tym razem rozmowy na dany temat nie odbywają się wyłącznie pomiędzy biskupami i wyznaczonymi ekspertami, lecz również pomiędzy zwykłymi wiernymi.

Do pójścia wspólną drogą rozeznania woli Bożej papież zaprasza wszystkich – bo wszyscy przez chrzest i bierzmowanie otrzymali Ducha Świętego, a w Eucharystii karmią się Ciałem Żyjącego Pana

– zauważyli biskupi wyjątkowy charakter obecnego Synodu, otwartego dla całego Ludu Bożego.

Właśnie ze względu na ten wyjątkowy charakter, prace synodalne potrwają dwa lata. Najpierw będzie miała miejsce faza diecezjalna, w przyszłym roku kontynentalna, a wreszcie w 2023 -powszechna. Papież Franciszek chce, aby styl wspólnotowego rozeznawania stał się stałą praktyką Kościoła.

rp.pl

Subskrybuj
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze
hens
Gość
hens
17 października 2021 17:58

A “Abp. Jędraszewski o homoseksualistach: zaprzeczają godności własnego człowieczeństwa”

Nie mogliby se wstępnie uzgodnić czy to święci czy przeklęci? Może jakieś bezpośrednie starcie?

Bo okaże się, że alfonsi też chcą do synodu i jak im odmówić, jeśli korzysta się z ich usług?

Leszek
Gość
Leszek
17 października 2021 20:37

a narodowców, nacjonalistów też szanowny biskup zaprasza? Czy też z bandytami nie będzie rozmawiał?

Radek
Gość
Radek
18 października 2021 02:43

Trzeba skończyć z lawendowa mafia . Kościół odchodzi od nauki Jezusa Chrystusa . Niestety ale kościół musi upaść i upadnie . W takiej formie się nie utrzyma a wierzący w Boga będą się od kościoła trzymali z daleka .

Wojtek
Gość
Wojtek
20 października 2021 08:16

czy sataniści są już zaproszeni?

Marek
Gość
Marek
6 listopada 2021 12:51

Czy ktoś z tych tzw. środowisk LGBT przeprosił za profanacje za swoich pseudo paradach??
Do czego są zaproszeni skoro negują i bezczeszczą wszystko co się wiąże z kościołem ??

POLECAMY