Będzie kompromis pomiędzy Polską a UE? Merkel deklaruje zaangażowanie

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej / fot. Alexandre Marchi

Na szczycie UE w Brukseli będą prowadzone negocjacje pomiędzy przywódcami krajów wspólnoty a Mateuszem Morawieckim dot. wyroku TK z 7 października br.
  • Będzie możliwy kompromis pomiędzy rządem Polski a UE, który miałby uregulować kwestię wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 7 października.
  • Zdaniem Ursuli von der Leyen, blokowanie Funduszu nie byłoby dobrym sposobem na rozwiązanie kryzysu wynikłego z orzeczenia TK.
  • Angela Merkel poinformowała, że zaangażuje się w spór pomiędzy Polską a UE. Przekonywała również, że konieczny jest dialog polityczny.
  • Zobacz także: konfederacja o rozwiązaniu wysokich cen paliw: potrzeba redukcji podatków.

Spór o wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Wyrok TK – mówiący o wyższości prawa polskiego nad unijnym – wzbudził falę kontrowersji na płaszczyźnie międzynarodowej. Premier Holandii, Mark Rutte, zaapelował o zamrożenie środków unijnych dla Polski, niejako w roli kary. Jednakowoż inne stanowisko zajęła szefowa KE, Ursula von der Leyen, która oznajmiła, że blokowanie Funduszu nie byłoby dobrym sposobem na rozwiązanie kryzysu wynikłego z orzeczenia TK.

Zarówno dla Hiszpanii jak i dla Niemiec Polska stanowi fundamentalny element projektu europejskiego. Musimy znaleźć kompromis, który pozwoli na uratowanie twarzy obu stron, z zastrzeżeniem, że prymat prawa europejskiego musi być zachowany bo to jest fundament konstrukcji europejskiej. Nie ma dziś ważniejszej dla Unii sprawy, niż rozwiązanie sporu z Polską.

Podają hiszpańskie źródła rządowe cytowane przez Rzeczpospolitą.

Stanowisko Angeli Merkel

Podczas swojego pobytu w Warszawie 11 września, Merkel zapowiedziała zaangażowanie w sporze na linii Polska-UE. Powiedziała ponadto, że orzeczenie TSUE nie może być wyłączną metodą dochodzenia do porozumienia. Przyznała także, że “unijni partnerzy Polski powinni odejść od konfrontacji, a zamiast tego rozmawiać z rządem w Warszawie, aby znaleźć rozwiązanie trudności we wzajemnych stosunkach”.

Możliwy kompromis pomiędzy Polską a UE

Wiadomo, że Bruksela będzie domagała się uznania wyższości prawa UE nad prawem polskim, co może pogłębić już trwający konflikt. Niektóre źródła wskazują, że kompromis ma uznać wyższość prawa UE, jednak nie “de facto”, a “de iure”. Polska jednak byłaby zobowiązana do respektowania orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Najprawdopodobniej porozumienie to, ze względu na wagę, nie dojdzie do skutku na wtorkowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE w Brukseli.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

rp.pl, Twitter

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY